Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Öcalan’ın yol haritası inceleniyor" iddiası

  Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)
  27 Ağustos 2009 - 16:19Son Güncelleme : 27 Ağustos 2009 - 16:24

  İMRALI Cezaevi’nde ömürboyu hapis cezasını çeken teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın Kürt sorununun çözümüne ilişkin hazırladığı ‘yol haritası’nın devletin ilgili birimlerince incelendiği ileri sürüldü.

  Abdullah Öcalan'la dün İmralı'da görüşen avukatlarından Ömer Güneş'in dün yaptığı açıklamada Öcalan'ın 20 Ağustos günü İmralı Özel Tip Cezaevi yönetimine teslim ettiğini söylediği ‘yol haritası’ iddiaya göre ilgili kurumlarda inceleniyor. Abdullah Öcalan'ın ‘yol haritası’nda karşılanması mümkün olmayan isteklerin yer aldığı; Çanakkale ve Kurtuluş savaşları, 1921 Anayasası ve Türkiye’nin sosyal ve ekonomik durumuyla ilgili görüşlerini sıraladığı ileri sürüldü.

  Öcalan'ın avukatlarından Ömer Güneş dün İmralı dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kürt sorununun demokratik çözümü için hazırlamış olduğu yol haritasını devletin yetkili ve ilgili makamlarına Avrupa İnsan Hakları Mehkemisi'ne ve medyaya iletilmek üzere cezaevi idaresine 20 Ağustos'ta teslim etmiştir” demişti.

  DTP’li Bayındır: Kürtler Öcalan’ın yol haritasını bekliyor

  DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, Kürtlerin Abdullah Öcalan’ın yol haritasını beklemeye başladığını belirterek, “Kürtler, bu yol haritasına bir an önce ulaşılması için büyük bir heyecanla bir bayramla karşılamaya çalışıyor” dedi.

  DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır ve Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Uludere Belediye Başkanı Şükran Sincar, Balveren Belde Belediye Başkanı Abdurrezzak Yıldız, DTP İl Başkanı Selim Bayar ile birlikte KESK Platformunu ziyaret etti. Sevahir Bayındır, Şırnak KESK platformu ziyareti sırasında yaptığı kısa konuşmada, Kürtlerin Öcalan’nın çözüme dönük yol haritasını büyük bir heyecanla beklediğini dile getirdi. Hükümetin son söylemlerinin Kürtler tarafından itibar görmediğini belirten Sevahir Bayındır, şöyle konuştu:

  “Hükümetin bir yandan sorunu çözer gibi görünüp sonradan da eski düşüncede ısrar etmek, yine topluma en büyük şiddettir. Bu oyunların bütün bu beyhude söylemlerin Kürtler açısından bir anlam ifade etmeyeceğini Kürtler ağır bedellerle kanıtladı. Öcalan’nın Kürt sorunun çözümü için hazırladığı yol haritasını toplumla paylaşacak. Kürtler asıl heyecanı bu yol haritasını bekleyerek yaşıyor. Devletten kaynaklı bir tedirginlik oldukça ve tabi bir yandan acaba devlet niye bunu yapıyor diye bir tedirginlik var. Ama Kürtler, bu yol haritasına bir an önce ulaşılması için büyük bir heyecanla, bir bayramla karşılamaya çalışıyor. 1 Eylül bu dönemde böyle özel bir önemi var. Yani çözümün yeniden öncüleri tarafından kendilerine aktarılacağı o duygu ve düşünceleri paylaşacağı bir 1 Eylül olacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı