Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öcalan için yürüdüler

  A.A
  16 Şubat 2006 - 17:04Son Güncelleme : 16 Şubat 2006 - 17:13

  Tatvan, Ağrı, Batman ve Mersin'de Öcalan lehine yürüyüş düzenleyen gruplar polisle çatıştı.

  Bitlis'in Tatvan İlçesi'nde izinsiz basın açıklaması yapmak isteyen Demokratik Toplum Partili (DTP) bir grup, Cumhuriyet Caddesi'nde toplandı. Ellerinde terör örgütü elebaşı lehine dövizler taşıyan ve slogan atan grup, Tatvan Belediyesi önüne yürüyerek basın açıklaması yapmak istedi. Bu sırada Tatvan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, açıklamanın izinsiz yapıldığını belirterek, grubun dağılmasını istedi. Göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı. Olayın ardından, yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı.

  Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde DTP üyesi bir grup, AK Parti İlçe Teşkilatı binası önüne kadar yürüdü. Burada basın açıklaması yapan ve siyah çelenk bırakan grup, daha sonra dağıldı.

  Batman'da DTP İl binası önünde bir araya gelen ve çoğunluğu çocuklardan oluşan bir grup, Ziya Gökalp Mahallesi'nde bulunan Sanat Sokağı'na kadar yürüdü. Burada yapılan basın açıklamasının ardından çarşı merkezine doğru yürüyen göstericiler, caddeye molotofkokteyli attılar. Çöp bidonlarını deviren ve Şehit Kaplankaya Polis Merkezi'ne taş atan, ekiplerin uyarılarına rağmen dağılmayan göstericilerden 6 kişi gözaltı/images/100/0x0/55ea0d12f018fbb8f8677a34na alındı.

  Mersin Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada ise bazı mahallelerde, terör örgütü elemanlarının aldıkları talimatla kadın ve çocukları kullanarak, kanunsuz gösteriler yapmaya çalıştıkları belirtildi.

  Bölgeye ulaşım hizmeti sunan bir belediye otobüsünün göstericiler tarafından taşlandığı ve yolcuların indirilerek otobüsün yakılmak istenildiği, güvenlik güçlerinin anında müdahale ederek, buna izin vermediği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Yasadışı olayı yönlendirmeye çalışan ve izinsiz gösteri yapmak isteyen ve grup içinden tabancayla ateş eden bir kişi yakalandı. Bir tabanca, 12 mermi, 4 boş kovan, kiralanıp eylemde kullanılan 2 otomobil, 6 molotofkokteyle el konuldu. Olaylarla ilgili gözaltına alınan 17 kişinin sorgulamaları sürüyor.”

  ADANA'DA İZİNSİZ GÖSTERİ

  Adana'da Demokratik Toplum Partisi (DTP) üyelerinin izinsiz gösterisi sırasında 2 polis yaralandı. Çıkan olaylarda bazı göstericilerin gözaltına alındığı bildirildi.

  DTP İl Başkanlığı önünde toplanan partililerin terör örgütü elebaşı lehine slogan atması ve yürüyüş yapmak istemesi üzerine polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi aldı.

  Polisin kordon altına aldığı göstericiler ve parti binasında bulunan kişilerin polise moloz, tuğla ve sandalye gibi malzemeleri atmaları sonucu bir emniyet müdür yardımcısı ve bir komiser yaralandı.

  Cemal Gürsel Caddesi'ndeki parti binası önünde bulunan bazı işyerlerinin de zarar gördüğü olayda, 200 kadar göstericicinin gözaltına alındığı bildirildi.

  Yetkililer, soruşturmanın devam ettiğini söylediler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı