Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Öcalan geçen hafta devlet yetkilileriyle bir kez daha görüştü"

  Hürriyet Haber
  02 Şubat 2011 - 21:35Son Güncelleme : 02 Şubat 2011 - 21:35

  İmralı’da bölücübaşı Abdullah Öcalan ile avukat sıfatıyla görüşen Demokratik Toplum Kongresi Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ile avukatlar Cengiz Çiçek ve Mizgin Irgat Gemlik’e döndü. Tuğluk Gemlik Jandarma Komutanlığı’ndaki işlemlerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Öcalan ile yaptığı görüşmenin olumlu geçtiğini ve pek çok konu üzerinde karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen. Tuğluk, Öcalan’ı kastederek yaptığı açıklamada, "Sorunun barışçıl ve demokratik çözümü konusunda yüklendiği misyonu devam ettirdiğini ifade etti. Bu konudaki çabasının sürdüğünü bir kez daha söyledi. Devletle yapılan görüşmeler boyutuyla da geçen hafta bir görüşme gerçekleştirdiğini söyledi ve aslında Mart ayının sorunun nasıl bir seyir izleyeceği konusunda önemli bir ay olduğunu, kendisi kamuoyunun bilmesi gerektiğini belirtti" dedi.

  BOŞ HAVUZDA YÜZMEM İSTENİYOR

  Tuğluk, özellikle Mart ayındaki gelişmelerle sürecin bir barış, çözüm sürecine mi çevrileceği, dolayısıyla hazirana kadar belirlenen sürecin devam mı edeceği bir takım gelişmelerin yaşanmaması halinde çözümsüzlükte tıkanmama mı yaşanacak, bir anlamda bunların açığa çıkacak bir ay olacağını ifade etti. Öcalan’la yaptığı görüşmeye değinen Tuğluk, "Şunu özellikle belirtme gereği duyuyorum. Kendisinin rolünü ve misyonunu oynaması açısından içinde su bulunmayan boş bir havuzda kendisinin yüzmesinin istendiğini belirterek, ‘rolümü ve misyonumu oynayabilmem için de havuza su doldurulması gerekir’ dedi. Bir nevi bu çabasının ve rolünün kolaylaştırıcı bir rol olarak tanımlıyor. Bu rolü oynayabilmesi için de koşullarının uygun hale getirilmesi gerektiğini belirtti" dedi.

  "KOŞULLARINDA DEĞİŞİKLİK YOK"

  Bir gazetecinin "Koşullarının uygun hale getirilmesi ev hapsini de kapsıyor mu?" şeklindeki soruya Tuğluk, "Direkt bu ifadeyi kullanmadı ama ‘bana bir misyon üstlenilmişse bu rolümü oynamak istiyorum ve bunun çabası içerisindeyim’ dedi" diye konuştu.

  "Öcalan’ın İmralı sürecini anlatan ve çatışmaların tırmandırılması konusuyla ilgili TSK’nın açıklamaları görüşüldü mü, değerlendirildi mi?" sorusuna Tuğluk, "Bu konulara girmedik" yanıtını verdi. Tuğluk, ayrıca Öcalan"ın şartlarında bir değişiklik olmadığı ve televizyon verilmediğini de vurguladı.

  "KARAMSAR DEĞİL AMA KAYGILI"

  Tuğlu, "Öcalan’ın son aylardaki açıklamalarında bir karamsarlık gözleniyordu. Görüşmelerinizde bir karamsarlık hissetiniz mi" şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

  "Karamsarlık görmedim ama kaygıları olduğunu söyleyebilirim. Kendisi açısından başlatılan bu sürece hükümet ve devlet cephesinden nasıl yanıt verileceği henüz belirsizliğini koruyor ama bunun zeminin de olduğunu söylüyor. ‘Zemin için çözüm var ama bunu ne kadar değerlendirecekler? Mart ayı bu açıdan çok önemli’ diye ifade etti."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı