Ocakta sadece borsa enflasyonu yenebildi

Hürriyet Haber
05.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Borsa yüzde 4.8 reel getiri sağladı.

Aylık mevduatta yüzde 2.4 reel kayıp var.

Doları yatırımcısı, yüzde 1.5 zarar etti.

Markta, yüzde 3.8 reel kayıp yaşandı.

Bir ay vadeli kamu kağıdına endeksli fon alan, yüzde 3.4 kaybetti.

24 ay külçe altın yatırımcısının reel zararı yüzde 4 oldu.

UYGULANAN ekonomik program paralelinde faizlerin hızla gerilediği, kur artışlarının sınırlı tutulduğu ocak ayında enflasyonun şiddetini sürdürmesi, tasarruf cephesinde reel anlamda önemli boyutta gedik açtı. Geçen ay borsa dışındaki araçların getirisi açık farkla enflasyonun altında kaldı ve yatırımcısını reel anlamda zarar ettirdi.

Borsa endeksinin yüzde 9.9 arttığı Ocak ayındaki tüketici fiyat artışı yüzde 4.9 düzeyinde gerçekleşti. Buna göre hisse senetleri geçen ay ortalama yüzde 4.8 oranında bir reel getiri sağladı. Endekste yıllık yüzde 550.9'luk cari artışa karşılık yıllık enflasyonun yüzde 68.9 olduğu dikkate alındığında, hisse senetlerinin yıllık reel getirisi de yüzde 285.4 olarak gerçekleşti.

Ocak ayı başındaki faizlerle açılan mevduat hesaplarında geçen ay teorik olarak yüzde 2.4 oranında bir nominal faiz oluştu. Aylık yüzde 4.9'luk enflasyondan arındırıldığında mevduatın ocak ayında reel olarak yüzde 2.4 kayba yol açtığı görülüyor. Ancak faiz oranlarının çok

Parasını dövize yatıranlar da geçen ay önemli oranda reel kayıp yaşadı. Merkez Bankası'nın kur politikası çerçevesinde 1 dolar artı 0.77 Euro'dan oluşan döviz sepeti, cari olarak öngörüldüğü gibi yüzde 2.1 oranında artırıldı. Geçen ayki aylık nominal artışı yüzde 3.3 olan dolar yatırımcısına reel olarak yüzde 1.5 kaybettirdi. Euro ile başta mark olmak üzere Euro sistemine dahil dövizlerin aylık nominal getirisi yüzde 0.9'da kaldı. Buna göre sözkonusu dövizlerde reel olarak yüzde 3.8 oranında bir kayıp oluştu. Geçen ay bir ve üç ay vadeli kamu kağıtlarına yatırım yapanlar reel anlamda kayıp yaşarken, altı ay vadeli kağıtların getirisi enflasyonla başabaş düzeyde gerçekleşti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı