Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Oburluk salgın hastalık gibi

  Hürriyet Haber
  08 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 08 Eylül 1998 - 00:01

  Yeryüzündeki şişmanların sayısı hızla artıyor. Geçen hafta Paris'teki Enternasyonel Oburluk Kongresi'ne sunulan veriler oburluğun global bir salgın olduğunu gösteriyor. Gelişmiş ülkelerde yani zenginlerde bel ölçüleri sürekli genişliyor. Refah seviyesinin yükselmesiyle birlikte belden aşağı ölçüler de değişiyor ve bazı istisnalar olsa da ortalama pantolon ya da elbise ölçüsü ulusal gelir oranına işaret ediyor.

  İngiliz The Independent Gazetesi'nin haberine göre, son 10 yılda Avrupa'da obur sayısı yüzde 10-40 oranında artarken, ABD, Avustralya ve Uzakdoğu'da da benzer tablolar ortaya çıktı. En şişmanlar sıralamasında Samoa ortalama yüzde 68'lik oburlarıyla bir numara. Sadece yüzde 1 oranında oburun olduğu Çin ise en zayıflarda listebaşı. Oburluğu sadece menüdeki kaloriler değil, kalıtım özellikleri, kültür, fiziksel aktivite ve sosyal davranışlar belirliyor. Türkiye ise kilo probleminin endişe verici boyutlara ulaştığı ülkeler arasında gözükmüyor. İngiltere'yi örnek gösteren gazete, 1980'lerde yüzde 8 olan kadın obur sayısının yüzde 16.5'a, yüzde 6 olan erkek oburun oranının yüzde 15'e fırladığını, erkeklerin hemen yarısının, kadınların ise üçte birinin kilo fazlası olduğunu vurguluyor ve bu verilerden haraketsiz yaşamın sorumlu olduğunu hatırlatıyor.

  XENICAL BEKLENİYOR

  İngilizler oburluk sıralamasında 8'nci sırada yer alırken, dünya çapında oburluğun bol yağlı yiyecekler ve hareketsizlikten kaynaklandığı kaydediliyor. İngiltere'de şişmanların son umudu 21 Eylül'de piyasaya çıkacak mucize zayıflama haplarının son temsilcisi Xenical. Roche firmasının ürettiği hap diğerleri gibi iştahı kesmek yerine yağların özümsenmesini engelleyerek zayıflamayı kolaşlaştırıyor. İki yıl süresince Xenical kullanan 7 bin şişmanın yarısının yüzde 10 oranında kilo verdikleri saptandı. Tartışmalar yaratan mucize ilacın diyetin yerine geçemeyeceği belirtiliyor.

  Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) özellikle ABD’liler için oburluğun büyük bir tehlike olduğuna dikkat çekiyor. 2005 yılında ABD'de 26 milyon yetişkin obur olacağı, iştahlarını dizginleyemezlerse tüm Amerikan halkının 35 yıl içinde obur olacağı ileri sürülüyor.

  Oburluk endeksi şöyle saptanıyor. Kilo, metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle hesaplanıyor ve 30'un üzeri obur kabul ediliyor. Daha basit bir hesaplama ise bel ölçümüyle ortaya çıkıyor. Bir kadının 88 cm'den, bir erkeğin ise 102 cm'den daha geniş bir beli varsa, hızlı kilo almaktan kaynaklanan sağlık sorunları yaşaması muhtemel görünüyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı