KOCAELİ HABERLERİ

Obeziteye karşı ameliyatsız balon yöntemi

DHA
30 Eylül 2016 - 11:09Son Güncelleme : 30 Eylül 2016 - 11:10

Obeziteye karşı ameliyatsız balon yöntemi

DHA

Ergün AYAZ/İZMİT(Kocaeli), (DHA)- KOCAELİ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde obezite tedavisinde ameliyat dışı yöntem olarak kullanılan 'Endoskopik Mide Balonu' uygulaması başlatıldı. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda görevli Yrd. Doç. Dr. Sertaç Ata Güler, ağızdan mideye inilerek balonun yerleştirilmesiyle hastaya doygunluk hissi kazandırıldığını böylelikle hastanın zayıflamasını sağladıklarını söyledi.
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda görevli Yrd. Doç. Dr. Sertaç Ata Güler ve ekibi herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadan endoskopik olarak ağızdan balonun mideye yerleştirilmesi yöntemiyle aşırı kilolu hastalara tedavi uyguluyor. Hastaya gerekli tetkikleri yapıldıktan sonra balon işleminin uygulandığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Sertaç Ata Güler, "Balonlar 1 sene midede kalan ve sonra çıkartılan bir aparattır. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra balon işlemini uyguluyoruz. Balon işleminde herhangi bir cerrahi müdahale söz konusu olmuyor. Herhangi bir dikiş işlemine gerek kalmıyor. Tamamen endeskopik olarak ağızdan balonun yerleştirilmesi ve içinin özel renklendirilmiş bir sıvıyla şişirilmesi şeklinde bu işlemi yapıyoruz" dedi.
Yrd. Doç. Dr. Sertaç Ata Güler balon işleminin ardından hastanın midesinde doygunluk hissi oluştuğunu belirterek, "Bu işlemin ardından 350 santilitrelik bir hacimle balonu şişiyoruz. Sanki yemek yediniz ve midenizde doygunluk hissiniz var. İlerleyen günlerde hastanın yakın takibi ile açlık hissinin artması gözükürse tekrar endeskopla balonun hacmi arttırabiliyor ve doygunluk hissi sağlanabiliyor. Bu balon 12 ay kadar midede kalabiliyor, 12 ay sonra balonu çıkartıyoruz. Yapılan bilimsel çalışmalara göre 12 ay boyunca diyet, spor ve yaşamsal alışkanlıkları daha sonra devam ettirebildiğini gösteriyor. Midedeki balon esnasında diyetisyenimiz kontrolünde uygulanan diyetler hastaya kazandırılıyor. Balon çıkarıldıktan sonra diyet alışkanlığı sürdürülerek hastanın kilo vermesi gerçekleştiriliyor. Konsey toplanıyor öncesinde mide değerlendiriliyor, herhangi bir ülser veya farklı birşey varsa bunlar tedavi edildikten sonra balon gerçekleştirilebiliyor. İstediğimiz zaman endoskopla balonun içindeki sıvı alınarak dışarıya çıkartabilir ve hastaya da herhangi bir zararı olmamış oluyor. İşlem yarım saat sürüyor ve 2 saat müşahede altında tutuyoruz. Hasta 2.5 saat sonra taburcu oluyor" diye konuştu.
Bölgenin en önemli hastanelerinden biri olduklarını ifade eden Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk ise, "Hastanemiz bölgenin en kritik ve önemli hastanelerinin başında geliyor. Sakarya, Yalova, Düzce, Bolu, Zonguldak ve İstanbul'dan yoğun bir şekilde talep var hastanemize. Bölgenin en büyük ve en güvenilir hastanesidir. Obezite çağımızın en önemli hastalıklarından birisi. Obeziteyi diyet ve egzersiz ve yemek alışkanlıklarının şekillendirmesiyle mümkün. Bizim hastanemizde obezite hastalığıyla ilgili hem cerrahi, hem de balon gibi operasyonlar yapılıyor. Bu operasyonlarda hastanın doygunluk sağlanması amaçlanarak zayıflaması sağlanıyor. Herhangi bir cerrahi müdahale yok. Hasta yürüyerek hastaneye giriyor, yürüyerek çıkıyor. Ekibimiz hastalarımızı yakından takip ediyor" dedi.
Prof. Dr. Cantürk hastalardan alınan sonuçların yüz güldürücü olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Yapılan iki yöntemde de hastaların kilo verdiğini gözlemliyoruz. Balon yöntemi bırakılabilir bir yöntem, cerrahi ise geri dönüşüm olmayan bir yöntem. Hastanın da onayıyla birlikte her ikisi de oluşturulan konseyde verilecek karar doğrultusunda operasyonlar yapılıyor."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Obeziteye karşı ameliyatsız balon yöntemi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Eylül 2016 tarihinde saat 11 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Obeziteye karşı ameliyatsız balon yöntemi haberi güncellenecektir.

  KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Temmuz 2017, Salı
  • İmsak
   03:36
  • Guneş
   05:43
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:14
  • Akşam
   20:31
  • Yatsı
   22:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı