ANKARA HABERLERİ

Obezite ciddi hasar verebilir

İHA
01.04.2016 - 14:07Son Güncelleme :

Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emin Ersoy, obezitenin sosyal ve psikolojik sonuçlarının yanı sıra organ hasarlarına yol açması nedeniyle önlem alınması gereken ciddi bir hastalık olduğunu söyledi.

İHA

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Ersoy, son yıllarda obezite ve tip 2 diyabetin görülme sıklığının arttığını, buna bağlı olarak hastalıklara daha bilinçli yaklaşılması gerektiğini kaydetti. Önlem alınmasına rağmen engellenemeyen obezite vakalarında önce tıbbi, sonra cerrahi tedavilerin ön plana çıktığını belirten Prof. Ersoy şunları söyledi:
“Kalorisi yüksek fast food türü yiyecekler, kola ve benzeri kalorili içecekler obezitenin en önemli nedenidir. Tüketimi önlenmelidir. Obezite hastaları için hangi tedaci yönteminin uygulanacağı hastaya göre değişiyor. Tüp mide ameliyatları sık olarak uygulanıyor. Eğer deneyimli merkezlerde ve ellerde yapılmışsa başarı oranları yüksek. Obezite operasyonlarının da riski vardır. Riskler ameliyat öncesinde yapılan tetkikler ile belirlenip, hasta ile paylaşılmaktadır.”

ENDOBARİYER’İN ZAMANA İHTİYACI VAR

Cerrahide hemen her zaman hastaya daha az zarar veren ve daha kolay uygulanabilen yöntem arayışları olduğunu ifade eden Prof. Ersoy, “Bunlardan biri de son bir kaç yıldır sözü edilen ve sonuçları yeterli klinik araştırmalarla belgelenmeyen ve araştırmaların sürdüğü endoskopik olarak mide çıkışından itibaren barsağın 60-70 santimetrelik kısmına yerleştirilen ‘endobariyer’lerdir. Öncelikle obez ve tip 2 diyabeti olan hastalarda denenmeye başlamıştır. Yapılan bir çalışmada karaciğer abseleri görülmesi üzerine obezite ve diyabet tedavisindeki güvenilir sonuçlar için zamana ve ilave çalışmalara gereksinim duyulduğu ve 14 merkezde çalışmaların sürdüğü bildirilmektedir” diye konuştu.

Etiketler: Sağlık

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Obezite ciddi hasar verebilir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2016 tarihinde saat 14 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Obezite ciddi hasar verebilir haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı