ANKARA HABERLERİ

Obezite cerrahisinde korkutan rakam

Meltem ÖZGENÇ
06.10.2017 - 13:28Son Güncelleme :

Dünyada artış gösteren obezite ile birlikte bu rahatsızlığa bağlı ameliyat sayısının da arttığını belirten Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli, “Maalesef Türkiye’de her yıl yaklaşık 10 bin kişi obezite ameliyatı oluyor” dedi.

Meltem ÖZGENÇ

Son yıllarda çevresel faktörlerin obeziteyi artırdığını vurgulayan Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli, “Arkadaşlar, eşler, okul ve iş hayatı alışkanlıklarımızı etkiliyor. Bu konuda yapılmış birçok çalışma sosyal ilişkilerin kiloya etkisini gözler önüne seriyor. Bu konu, 32 yıl boyunca 12 bin kişinin değerlendirildiği bir çalışmayla araştırıldı. Araştırmada obez olma yolunda en büyük etkenin arkadaşlar olduğu ortaya çıktı. Örneğin, yakın arkadaşlık yüzde 171 oranında obezite riskini artırıyor. Bu oranlar, kardeşler arasında yüzde 40, eşler arasında yüzde 37 olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

ŞEKERLİ İÇECEKLERE DİKKAT

Yemek alışkanlıkları konusunda iki farklı görüş bulunduğunu belirten Prof, Bedirli şunları söyledi:
“Bunlardan ilki yüksek kalorili sanayileşmiş yiyecek ve içeceklerin tüketiminin artması. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu pek çok ülkede okul çocukları enerjilerinin yaklaşık yüzde 20’sini şekerli içeceklerden elde ediyor. Diğer görüş ise meyve, sebze, baklagiller ve tahıllar gibi doğal ve sağlıklı besinler tüketiminin azalması olarak açıklanabilir.

HER YIL 10 BİN OPERASYON

ABD’de 2011 yılında uygulanan obezite ameliyatı sayısı 158 bin iken, bu rakam 2015 yılında 196 bine ulaşmıştı. İngiltere’de uygulanan obezite ameliyatlarının yıllık sayıları stabil bir seyir gösteriyor. 2012, 2013, 2014 ve 2015 için yaklaşık 5 bindir. Türkiye’de uygulanan obezite ameliyat sayılarında ise son üç yılda önemli bir artış meydana geldi ve yılda yaklaşık 10 bin kişiye obezite ameliyatı uygulanmaya başladı. İnsanların yediği ve içtiklerinden almış oldukları kalorilerin vücut ağırlıkları üzerinde doğrudan etkisi var. Vücudun alınan kaloriyi aynı oranda tüketmesi ile kilo dengeli kalırken, az tüketmesi ile kilo artar. Ağırlık kontrolü için en stabil yaklaşım, kalorinin kaynağından bağımsız olarak daha az yemek yemek ve daha fazla egzersiz yapmak.”

Etiketler: Sağlık

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Obezite cerrahisinde korkutan rakam hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ekim 2017 tarihinde saat 13 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Obezite cerrahisinde korkutan rakam haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  10 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:20
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:26
  • Akşam
   17:45
  • Yatsı
   19:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı