Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Obezite ameliyatlarına robotik destek

  A.A
  17.01.2011 - 14:44 | Son Güncelleme:

  Laparoskopik cerrahideki gelişmeler ve robotik cerrahi sayesinde obezite ameliyatları daha güvenli hale geldi.

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Hamzaoğlu, “Laparoskopik cerrahideki gelişmeler ve yeni aletlerin kullanıma girmesi, obezite ameliyatlarının yaygınlaşmasına yol açtı. Obezite ameliyatlarında robotik cerrahinin kullanılması da bu ameliyatları daha güvenli hale getirdi” dedi.

  Hamzaoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, obezitenin tüm dünyanın korktuğu en önemli sorunlardan biri olduğunu belirterek, Türkiye'de giderek yaygınlaşan obezitenin beraberinde pek çok hastalığı getirdiğini kaydetti.
  Özellikle diyet ve sporla zayıflayamayacak durumda olan hasta grubuna ameliyat önerildiğini ifade eden Hamzaoğlu, obezite ameliyatlarının Türkiye'de kötü bir ünü olduğunu, şişmanlık için ameliyat olmanın Türkiye'de ölümü göze almak gibi algılandığını ve bu nedenle mutlaka ameliyat olması gereken hastaların ameliyat olamayıp obezite sorunları ile baş etmek zorunda kaldığını anlattı.

  Hamzaoğlu, hasta yakınlarının hastaları iradesizlikle suçladığını belirterek, “Laparoskopik cerrahideki gelişmeler ve yeni aletlerin kullanıma girmesi, obezite ameliyatlarını yaygınlaşmasına yol açtı. Obezite ameliyatlarında robotik cerrahinin kullanılması da bu ameliyatları daha güvenli hale getirdi” dedi.

  Robotik cerrahide, insan elinden çok daha yetenekli el ve kolları bulunan robot ile üç boyutlu ve kaliteli görüntüsü dolayısıyla zor ameliyatların güvenle yapılabildiğini belirten Hamzaoğlu, bunun yanında titremenin olmaması, daha az kanama olması ve kozmetik sonuçların daha iyi olmasının robot kullanımının avantajları arasında yer aldığını kaydetti.
  Hamzaoğlu, robotik cerrahiyle obezite cerrahisinin tüm ameliyatlarının yapmanın mümkün olduğunu ifade ederek, özellikle “gastric bypass” ameliyatında robot kullanımının, ameliyatın güvenliğini arttırmak için çok önemli olduğunu vurguladı.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı