Dünya Haberleri

  Obez mahkûma itiraza rağmen iğneyle infaz

  Kasım CİNDEMİR/WASHINGTON
  16.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fazla kilolu olduğu için zehirli iğneyle idam edilmeye karşı çıkan ABD’li mahkûm Richard Cooey’nin cezası, Ohio Eyaleti’nde infaz edildi. 121 kilo ağırlığındaki Cooey, aşırı kiloları nedeniyle damarlarının bulunamayacağını belirterek zehirli iğne ile infaza karşı çıkmış, ancak tüm yasal girişimleri sonuçsuz kalmıştı.

  Richard Cooey, idamından önceki gece özel mönülü yemek siparişinde bulundu. Cooey, soslu Amerikan bifteği, tavada iki taraflı az pişirilmiş dört yumurta, tost, una bandırılarak kızartılmış soğan halkaları, kızarmış patates, yarım litrelik özel bir dondurma ile diğer tatlılar ve "Mountain Dew" marka içecekten oluşan bir yemek yedi. Kolestrol, yağ ve kalori oranı inanılmaz boyutlardaki bu özel yemekten sonra uyuyan Cooey salı sabahı idam edildi.

  Richard Cooey, 1986’da, Akron Üniversitesi’nin iki öğrencisini öldürmüştü. Cooey, ölmeden önce, "Beni 22,5 yıldır dinlemiyorlar, şimdi neden dinlesinler" dedi ve işlediği cinayetler için af dilemedi. Kurbanların aileleri Güney Ohio Cezaevi’ndeki infazı izledi. İnfaz sırasında herhangi sorun yaşanmadı. Cooey’nin avukatlarından Eric Allen, "Devletin vicdanı yok, politikası var. Bugunkü politika da Richard Cooey’nin katledilmesiydi" dedi. Richard Cooey’nin zehirli iğneyle infaza karşı başvurusu son olarak Federal Yüksek Mahkeme’den dönmüştü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı