Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Obama'ya muhalefetten büyük destek

  Hürriyet Planet
  03 Eylül 2013 - 10:57Son Güncelleme : 03 Eylül 2013 - 13:58

  Beyaz Saray'ın Suriye operasyonu konusunda Kongre'nin desteğini almak adına başlattığı lobi kampanyasına kendisini en sert dille eleştiren isimlerden biri olan Cumhuriyetçi senatör John McCain'den koşullu da olsa destek geldi.

  McCain, Başkan'a Suriye'deki isyancıların silahlandırılması için daha fazla şey yapması ve saldırının Suriye ordusunu zayıflatacak kadar cezalandırıcı olması kaydıyla "sınırlı operasyon"a destek vereceğini açıkladı.

  Arizona Senatörü McCain, Beyaz Saray'daki bir saatlik görüşme sırasında Obama'nın Suriyeli isyancılar için daha fazla şey yapılması fikrine genel destek verdiğini belirtti, ancak spesifik detaylar üzerinde anlaşmadıklarını vurguladı.

  Güney Carolinalı Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham'in de katıldığı toplantıyla ilgili konuşan bazı yetkililer ise Obama'nın ABD'nin Suriyeli isyancıları silahlandırmak ve eğitmek için başlattığı gizli girişimlerin meyvelerini vermeye başladığını ifade ettiğini söyledi. Buna göre CIA tarafından eğitilen ilk 50 kişilik grup Suriye'ye sızmaya başladı.

  FRANSA'NIN BELGELERİ PUTİN'İN ÜSTÜNDEKİ BASKIYI ARTIRACAK
  Fransa hükümetinin dün yayınladığı ve Esad güçlerinin Şam'ın muhalefetin elinde tuttuğu mahallelerine konvansiyonel silahların kombinasyonu ve kimyasal silahlarla bir saldırı düzenlediğini gösterdiği iddia edilen 9 sayfalık istihbarat raporu, bu hafta St. Petersburg'da gerçekleştirilecek G20 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üzerinde daha fazla baskı olması anlamına geliyor.

  Ayrıca NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in de dün yaptığı “Sadece kimyasal saldırı yapıldığına değil bunun Suriye rejimi tarafından yapıldığına d ikna oldum” açıklaması da Rusya’nın elini zayıflatıyor.

  Rusya liderine ayrıca diplomatik anlamda esneklik göstermesi ve Esad'ın devlet başkanlığından çekilmesini kabul etmesi için de baskı yapılacak.

  Rasmussen: 21 Ağustos’taki saldırı karşısında kayıtsız kalamayız

  İNGİLTERE HALKI SÖZÜNÜ SÖYLEDİ: SAVAŞA HAYIR!
  Independent gazetesinin ComRes şirketine yaptırdığı kamuoyu yoklaması ise Irak Savaşı'nın İngiltere halkının Ortadoğu'da herhangi bir askeri müdahaleye muhalif hale getirdiğini gösterdi.

  Araştırmaya katılan her üç İngiliz'den ikisi ABD Başkanı Barack Obama'nın Esad rejimine yönelik askeri operasyonuna karşı çıkıyor ve İngiltere'nin bölgede öngörülebilir gelecekte yaşanması muhtemel her türlü çatışmadan uzak durması gerektiğini belirtiyor.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı