Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Obama'nın kararına İngiltere basınından yorumlar

  DHA
  01.09.2013 - 10:46 | Son Güncelleme: 01.09.2013 - 11:01

  İngiltere’de bazı gazeteler Obama’nın David Cameron’u kopya ettiğini manşetten verip Obama’nın kararını şok olarak yorumlarken bazı gazeteler Obama’nın Suriye saldırısını duraklamaya aldığına dikkat çekerek yumuşak bir üslup kullandılar.

  ABD Başkanı Barack Obama’nın askeri müdahalede bulunmak için Kongre’nin onayını alacağını açıklaması İngiliz basınında, Barack Obama’nın İngiltere Başbakanı David Cameron’u kopya ettiği ve askeri saldırıyı duraklamaya aldığı şeklinde yorumlandı.

  Yüksek tirajlı saygın pazar gazetelerinden The Mail on Sunday gazetesi, birinci sayfasına “Obama: Cameron’u kopya ediyor olacağım” manşetini atarken Suriye’yi bombalamakta kararlı Obama’nın beklenmedik bir şekilde askeri müdahaleyi ancak Kongre’nin onayını aldıktan sonra yapacağını söylemesini hayretle karşıladı. Gazete, Obama’nın Suriye’ye gireceğini fakat tarihin en az 10 günden sonra Kongre’den izin alabilmesine bağlı olduğunu belirtti.

  Obama’nın açıklamasıyla İngiltere’nin tekrar ABD’nin en yakın müttefiki olduğuna dikkat çekilen yazıda Barack Obama’nın ABD politikacılarına hava saldırılarını veto etme şansı vererek David Cameron’a politik hayat verdiği kaydedildi.

  Başkan Obama’nın Suriye’ye bombalamakta kararlı olmakla birlikte başkanın onay almadan askeri müdahalede bulunmasının artık ihtimal dışı olduğuna dikkat çekildi. Teoride Obama ABD Silahlı Kuvvetlerinin başı olduğu için isteseydi Kongreyi dikkate almadan Suriye’yi vurabileceğine işaret edildi ama onları karara davet ettikten sonra bunun artık söz konusu olmadığı hatırlatıldı.

  OBAMA'YI ANLIYOR VE DESTEKLİYORUM
  Obama’nın mesajı üzerine rahatlayan İngiltere Başbakanı David Cameron Twitter’da bir dayanışma mesajı yayınlayarak, “Suriye’yle ilgili Başkanın durumunu anlıyor ve destekliyorum” dedi ve The Mail on Sunday, Şam’da vurulacak hedeflerin listesini yayımladı.

  The Sunday Telegraph “Şimdi Obama Suriye saldırısını erteledi” manşetini atarken Kongre’deki oylamanın 10 gün alacağına dikkat çekti.

  The Independent on Sunday, “Tetikteki parmak duraklamada” manşetli haberinde David Cameron’un parlamento fiyaskosunun Obama’yı Kongre oylamasına kışkırttığını yazdı.

  Diğer gazetelerde şu başlıkları kullandı:
  The Sunday Times: Obama: Oylamasız Suriye saldırısı yok
  The Observer: Putin’den uyarıya rağmen Obama Suriye’ye saldırıyı beklemeye aldı

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı