Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Obama'dan Mursi'ye 'yapıcı ol' mesajı

  Hürriyet Planet
  29 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 29 Haziran 2013 - 14:31

  Mısır’da Mursi’nin başa geçmesinin birinci yıldönümü öncesi dün ülke yine karıştı. Çıkan olaylarda biri ABD'li üç kişi hayatını kaybederken, Obama Mursi'ye çağrıda bulundu.

  Başkent Kahire’de yarın büyük bir gösteri düzenlemeye hazırlanan Mursi karşıtı muhalefet, dün de 2011’deki devrimin kalbi Tahrir Meydanı’na akın etti. Mursi yanlıları ise kent merkezindeki Rabiya el Adaviye Camii önünde gösteri düzenledi. On binlerce kişiye hitap eden Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed el Beltagui, 2011’de eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devrildiği gösterilere katıldıklarını anımsatarak “Biz Mübarek değiliz. Cumhurbaşkanı’na karşı bir darbeye izin vermeyeceğiz” dedi.

  OBAMA'DAN MURSİ'YE MESAJ
  ABD Başkanı Barack Obama Güney Afrika ziyareti sırasında Mısır'daki olaylara değinerek Mursi'ye çağrıda bulundu. ABD'li bir vatandaşın hayatını kaybettiği olaylarla ilgili endişesini dile getiren Obama, Mursi'ye "yapıcı" olması uyarısında bulundu.

  MISIR YİNE KARIŞTI / FOTO GALERİ

  BİRİ ABD'Lİ ÜÇ KİŞİ ÖLDÜ

  Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye’de ise taraflar arasında çıkan çatışmalarda biri ABD'li iki kişi öldü. Ölen 21 yaşındaki Amerikalının olayları kamerayla kaydederken bıçaklandığı belirtildi. Mursi yanlıları kentteki Müslüman Kardeşler bürosunu da ateşe verirken, olaylara asker de müdahale etti. İslamcı Cumhurbaşkanı Mursi’nin istifasını isteyen laik ve liberal muhalifler ile Mursi yanlıları arasında son bir haftada çıkan çatışmalarda en az 7 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Patrick Ventrell ise, hükümete ifade özgürlüğünü koruma çağrısı yaptı ve Mısır’da şiddet ortamına geri dönülmesini istemediklerini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı