Gündem Haberleri

  Obama'dan işsizlikle küresel mücadele çağrısı

  New York Times
  26.01.2011 - 10:19 | Son Güncelleme:

  Dün gece ulusa seslenen ABD Başkanı Barack Obama, ABD’lilere yaratıcı ruhlarını serbest bırakma, taraflı görüşleri terk etme ve hızla değişen küresel ekonomi içinde ortak bir amaç etrafında buluşma çağrısı yaptı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

   

  OBAMA'NIN ULUSA SESLENİŞ KONUŞMASINDAN KARELER 

   

  Obama, danışmanlarının “geleceği kazanmanın planı” olarak adlandırdığı konuşmasında, küreselleşmenin olumsuz etkilerini ve Çin ile Hindistan gibi yükselen güçlerin rekabetini savuşturmak için, eğitim, hızlı tren, temiz enerji teknolojisi ve yüksek hızlı internet gibi alanlarda harcama hedefleri sundu.

   

  Başkan Obama aynı zamanda, gelecek beş yıl içinde bazı kamu programlarında harcamaların durdurulmasını içeren, bütçe tasarrufu önlemlerinden bahsetti. Obama, alınacak önlemlerle, gelecek 10 yıl içinde bütçe açığının 400 milyar azaltılabileceğini belirtti.

   

  Bir gözünü 2012 seçimlerine diken Obama, ABD’nin uzun süreli ekonomik krizden çıktığını ve artık daha uzun dönemli hedeflere yönelebileceğini söyledi. Ara seçimlerden hezimetle çıkan ve işsizlik oranını yüzde 9’un altına çekmeyi başaramayan Obama, siyasi ve mali alanlarda yapılacak kısıtlamaların sinyalini verdi.

   

  Tucson’daki saldırının ardından silah denetimi hakkında bir açıklamada bulunmayan Obama, aynı zamanda hükümetin önündeki en büyük mali hususlar olan Sosyal Güvenlik ve Medicare sistemi hakkında da yorum yapmadı.

   

  2025’e kadar hava kirliliğine neden olacak yakıtların azaltılacağını belirten Obama, bunu sağlayacak mekanizmalara değinmedi.

   

  KONUŞMANIN ODAĞI EKONOMİ

  Konuşmasında ekonomiye odaklanan Obama, yüksek işsizliğe değinerek, “Dünya değişti, artık ABD’lilerin bir zamanlar olduğu gibi uzun süreli iş bulması kolay değil” dedi. Obama, “Artık kurallar değişti” ifadesini kullandı.

   

  “İş bulma rekabeti gerçek oldu. Ancak bu bizim cesaretimizi kırmamalı. Tersine bizi mücadeleye zorlamalı. Son birkaç yılda aldığımız darbeleri hatırlayın. ABD halen dünyanın en zengin, en büyük ekonomisi… Bizden daha üretken işçiler yok. Hiçbir ülkenin bizimkilerden başarılı şirketleri yok. Kimse yatırımcı ve girişimcilere bizden daha fazla patent vermiyor” dedi.

   

  Obana, beş alanda teşvikler sunulacağı belirtti ve bu alanları “yenilik, eğitim, altyapı, federal bürokrasinin modernize edilmesi ve bütçe açığının kapatılması” olarak belirtti.

   

  Araştırma ve geliştirme alanlarında yatırımların artırılacağı sözü veren Obama, hızlı tren, yol ve hava taşımacılığındaki çabaların artacağını söyledi. Bütçe açığının kapatılması için gelecek beş sene içinde Pentagon’un bütçesinde 78 milyar dolar kesintiye gidileceğini tekrarlayan Obama, Demokrat ve Cumhuriyetçilerin oluşturduğu mali komisyonun önerilerini benimsediğine yönelik bir mesaj vermedi.

   

  DÜNYADA ÖNE ÇIKAN TÜM MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı