Gündem Haberleri

  Obama'dan Erdoğan’a başsağlığı

  Selçuk ŞENYÜZ/ANKARA
  19.09.2012 - 23:04 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’yı arayarak kırk dakika süren bir telefon görüşmesi yaptı. Obama Erdoğan’a dün yaşanan saldırı için başsağlığı dilerken, İslam karşıtı film ile yapılan provakasyon için, İslam alemine yaptığı sağduyu çağrısına da “çabalarınızı taktirle karşılıyorum” diyerek teşekkür etti.

  Şehitler için başsağlığı diledi

  Obama, görüşmede, Bingöl de askeri konvoyu dün yapılan kanlı saldırı ve son zamanlarda artan terörist saldırılarda şehit olan asker ve polisler için de taziyelerini iletti. Başbakan Erdoğan da Libya’da geçtiğimiz günlerde ABD Büyükelçisi Chris Stevens ve üç ABD’li görevlinin hayatlarını kaybettikleri saldırıyla ilgili olarak Obama’ya başsağlığı diledi.

  Provakasyon uyarısına teşekkür

  Obama, ayrıca Erdoğan’a Bingazi’deki ABD Başkonsolosluğuna ve başka ülkelerdeki diğer büyükelçiliklere yönelik saldırılarla ilgili olarak İslam dünyasına provokasyona gelmeme uyarısı yapılmasına ve şiddetin kınanmasına öncülük etmesini takdirle karşıladığını belirterek teşekkür etti. /images/100/0x0/55ea7248f018fbb8f8807e6a

  Suriye için yakın işbirliği

  Görüşmede İki lider, Suriye konusunda ise Şam rejiminin sivillere karşı giderek şiddete başvurması, insani krizin derinleşmesi ve geçiş sürecinin bir an önce yapılması gereği konularında fikir birliğinde olduklarını ifade ettiler. İki lider Suriye kriziyle ilgili olarak, Türkiye ve ABD hükümetleri arasında yakın ve etkin işbirliği’nin önümüzdeki dönemde de devam etmesi konusunda anlaştılar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı