Dünya Haberleri

  Obama'dan Asya açılımı

  hurriyet.com.tr
  14.11.2009 - 13:19 | Son Güncelleme:

  Asya turunu sürdüren ABD Başkanı Barack Obama, başta Çin olmak üzere bölge ülkeleriyle diyalogu derinleştirme sözü verdi, kendini ABD'nin ilk "Pasifik" başkanı olarak niteledi.

  Dokuz günlük Asya turunun ilk durağı olan Tokyo’da yaklaşık bin 500 kişiye konuşan Obama, Japonya’nın ABD’nin bölgedeki en büyük müttefiki olduğuna vurgu yaptı.

   

  Kendini ABD'nin ilk "Pasifik" başkanı olarak tanımlayan Hawaii doğumlu Obama, bölgede Japonya ve Güney Kore gibi müttefikleriyle ilişkileri daha da güçlendirmek, Çin ve Endonezya gibi ülkelerle ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtti.

   

  ABD başkanı, gelecekte bu bölgeyle ilişkilerinin daha da sıklaşacağını kaydetti.

   

  Obama, “Çünkü bu bölgede olan her şey Amerikan vatandaşını da doğrudan etkiliyor. Amerika ve Asya-Pasifik'in kaderleri, şimdiye kadar olduğundan daha da fazla birbirine bağlanıyor” diye konuştu.

   

  ÇİN’İN GÜÇLENMESİ OLUMLU

  Ülkesinin, dünyanın en hızlı gelişmekte olan bu bölgesiyle ilgilenmemesi döneminin sona erdiğini belirten Obama, bölgenin hızla gelişen ülkesi Çin'in güçlenmesini olumlu karşıladıklarını söyledi.

   

  Obama, “Çin'in, dünya sahnesinde daha büyük bir rol oynama çabasını olumlu karşılıyoruz. (Çin için) Bu rol, büyüyen ekonomiyle birlikte sorumluluğun da artması demektir” dedi.

   

  İNSAN HAKLARI İHLALLERİ

  Konuşmasında Çin ve Myanmar gibi bölge ülkelerindeki insan hakları ihlalleri gibi konulara ülke adı vermeden değinen Obama, ABD'nin her zaman insanların özgürlük ve onurlarının garanti altında olmasından yana olduğunu söyledi.

   

  Bölge ülkelerinin, insan haklarının desteklenmesi konusunda Japonya ve ABD’ye bakmaları gerektiğini dile getiren Obama, kalıcı bir güvenliğin sağlanmasının ancak insan haklarının korunmasıyla mümkün olabileceğini kaydetti.

   

  Küresel ısınma ve enerji güvenliği gibi konularda Asya'nın katılımı olmadan başarılı sağlanamayacağını da ifade eden Obama, iklim değişikliği sorunun çözümünün çok güç olduğunu, tüm ülkelerin çaba harcaması gerektiğini vurguladı.

   

  OBAMA SİNGAPUR'DA

  Obama Asya ziyareti kapsamında bugün Japonya'dan Singapur’a geçti.

   

  Obama, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu'na (APEC) giderken yaptığı konuşmada, ABD'nin APEC'in de içinde bulunduğu Serbest Ticaret Alanı Trans-Pasifik Ortaklığı'na katılacağını ifade etti.

   

  orumacılığın, ABD'nin ticari çıkarlarına zarar verdiğini belirten Obama,işsizlik ve diğer sorunların ticaret hacmini artırarak aşılabileceğini vurguladı.

   

  Çin ve Güney Kore'yi de ziyaret edecek olan Obama'nın Singapur'da Myanmar (Burma)liderleriyle görüşmesi de bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı