Gündem Haberleri

  Obama’ya büyük ihanet

  Hürriyet Haber
  29.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’de bu kez ‘Muhbir General’ skandalı patlak verdi. 2011’de emekli olan ordunun iki numaralı komutanının, ABD’nin İran’a bilgisayar virüsü saldırısı düzenlediğini bir gazeteye sızdırdığı iddia ediliyor.

  ABD’nin güvenlik ve istihbarat bürokrasisinde sular durulmuyor. ABD Başkanı Barack Obama, ortaya çıkan skandallara baş etmeye çalışırken, sorumluları yargıya taşımayı sürdürüyor. Casusluk Yasası’nı ihlal ettiği için hakkında soruşturma açılanlar arasına bir dört yıldızlı general de eklendi. NBC televizyonunun haberine göre, 2007-2011 yılları arasında ABD ordusunda iki numaralı isim olarak görev yapan Orgeneral James Cartwright (63), hakkında soruşturma açıldığına dair bir tebligat aldı. Adalet Bakanlığı tarafından gönderilen tebligatta emekli Orgeneral Catwright, ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmalarını WikiLeaks’a taşıyan er Bradley Manning ve NSA’nin elektronik takip programı PRISM’i açığa vuran Edward Snowden gibi gizli belgeleri sızdırarak, devletin güvenliğini tehlikeye atmakla suçlanıyor.

  Olimpiyatların beyni

  Deniz kuvvetlerine 40 yıl hizmet eden, Genelkurmay İkinci Başkanı iken emekli olan General James Cartwright’ın, geçen yıl New York Times Gazetesi tarafından açığa çıkarıldığında Obama yönetimini zor durumda bırakan kod adı “Olympic Games” (Olimpiyat Oyunları) olan İran’a yönelik kapsamlı siber saldırılar nedeniyle soruşturulduğu tahmin ediliyor. Çünkü Cartwright, “Olympic Games” operasyonunun mimarı olarak görülüyor. New York Times’a göre ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA, Olympic Games operasyonunun bir parçası olarak, İsrail’in desteğiyle, 2010 yılında İran’ın Natanz nükleer tesisine “Stuxnet” bilgisayar virüsüyle saldırı düzenlemişti. NYT Genel Yayın Yönetmeni Jill Abramson, “Gizli haber kaynaklarımız konusunda yorum yapmayız” dedi.

  Başkan’ın gözdesiydi

  Emekli olana kadar ABD Başkanı Barack Obama’nın güvenlik konusundaki en önemli danışmanlarından biri olan James Cartwright’ın Genelkurmay Başkanlığı’na atanmadan emekli edilmesi şaşkınlık yaratmıştı. Orgeneral’in diğer generallerle ilişkisinin iyi olmadığı ve “takım oyuncusu” olarak görülmediği için şansını kaybettiği iddia edilmişti. General Catwright emekli olduğundan beri “Center for Strategy and International Studies” (Stateji ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi) için çalışıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı