Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Obama ve Erdoğan aynı çizgide

  Hürriyet Haber
  06.09.2013 - 01:25 | Son Güncelleme: 06.09.2013 - 09:45

  G-20 liderler zirvesinin Peterhof Sarayı’ndaki resmi akşam yemeğine ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye ile ilgili sözleri damgasını vurdu. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın liderlere Suriye konusunda adım atma çağrısı yaptığı yemekte, Obama’nın, sözleri soğuk rüzgarların esmesine neden oldu. Obama şunları söyledi:

  BİR CEVABI OLMALI

  “Bugüne kadar siyasi ve diplomatik olarak çözmeye çalıştık ama olmadı. Putin benim gibi düşünmüyor olabilir ama orada kimyasal silah kullanıldı. Elimizde deliller var. İnsanlardan alınan numuneler var. Gösterebiliriz. Sarin gazı bulunuyor. Kimyasal silahlar kullanıldıysa uluslar arası hukuk çiğnenmiş ve ihlal edilmiştir.

  Bunun bir cevabı olmalı. Suriye konusunda o zaman ne yapacağız. Kınama mı? Yıllardır kınıyoruz. Yaptırım mı? Şu an uyguluyoruz ama bir şey olmadı. Suriye konusunda biz her türlü çalışma ve uzlaşma arayışı içinde olduk. Güvenlik Konseyi’ni saldırı için ikna etmek mümkün değil. Bu norm çiğnenirse bütün normlar çiğnenecektir. Bu dünyayı daha tehlikeli hale getirecek. Esad sahada avantaj elde etmişken neden kimyasal silah kullansın diyenler var. Orada barış gösterisini yapanları öldüren de Esad’dı. Artık sınırlı bir müdahale yapmak gerekiyor.”

  MERKEL: ARTIK KARAR ZAMANI

  Kanada Başbakanı Stephen Harper da konuşmasında, “Obama ile aynı düşünüyoruz. Muhaliflerin bir kısmı evet terörist bunu biliyoruz. Bizler ikinci dünya savaşı istemiyoruz. Ama kimyasal silah kullanılmasına sessiz kalamayız” diye konuştu. Almanya Şansölyesi Merkel de konuşmasında, “Kimyasal silahlar kullanıldı bunda şüphe yok. Buna gözlerimizi kapatamayız. Burada artık bir karar vermeliyiz” dedi. İtalya Başbakanı Enrico Letta, “Bizler BM’nin ve uluslararası örgütlerin himayesi dışında hareket edemeyiz” derken, Brezilya Başbakanı Dilma Rousseff, “Askeri çözüme karşıyız” diye konuştu.

  Başbakan Erdoğan, yemek öncesi Obama, Merkel, Cameron ve Enrico ile Suriye konusunda ayaküstü konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı