Dünya Haberleri

  ‘Obama Nobel’i hak etmedi’

  Hürriyet Haber
  10.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Obama, Nobel Barış Ödülü’nü bugün Oslo’da alıyor. Ancak Amerikalıların yüzde 66’sı ‘Savaş Başkanı’nın Nobel’i hak etmediği görüşünde. Norveçlilerin yüzde 53’ü ise, Obama’nın Nobel programını kısaltarak “kabalık” yaptığını düşünüyor.

  ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan’a 30 bin asker daha göndermeye karar vermesinden dokuz gün sonr, Norveç’in başkenti Oslo’da Nobel Barış Ödülü’nü törenle alıyor. Obama, Oslo Belediye Sarayı’ndaki törenin ardından yarın sabah ülkeden ayrılacak. Obama, normalde üç gün süren Nobel etkinliklerine “asgari katılımda bulunabileceğini” açıklayınca, ziyaretinin 24 saatten kısa tutulması kararlaştırıldı.

  Soğukkanlı ve zekice

  Bu nedenle ödül sahiplerinin Norveç Kralı Beşinci Harald ile yediği geleneksel akşam yemeği daveti reddedildi. Basın toplantısı yapması planlanmayan Obama, Çinli piyanist Lang Lang’ın, onuruna vereceği resitale de katılmayacak.

  Uzmanlara göre Obama’nın planı akıllıca. VG’ye konuşan halkla ilişkiler uzmanı Kjell Terje Ringdal, “Kararın arkasında, reelpolitiğin soğukkanlı ve stratejik bir değerlendirmesi var. Obama bu ödülü sessizce almak istiyor. Madalyayı fazla parlatmayacak. Bu da zekice” dedi.

  ‘Mandela gibi değilim’

  Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs ise dün yaptığı bir açıklamada “Başkan Obama, kendisinin aynı ödülü daha önce alan Nelson Mandela ve Rahibe Teresa ile aynı kategoriye dahil olmadığını görüyor ve kabul ediyor” dedi.

  Savaş başkanına ödül olur mu

  Q Poll’un ABD’de yaptığı bir ankete göreyse, Amerikalıların çoğu, Afganistan ve Irak’ta iki savaşın sürdüğü bir dönemde Obama’nın bu ödülü hak etmediği görüşünde.

  Obama Nobel’i hak etmiyor................................. yüzde 66
  Afganistan’a asker kararını destekliyorum.. yüzde 57/images/100/0x0/55ea0d93f018fbb8f867ba4c
  Obama Nobel’i hak ediyor.................................... yüzde 26

  Çocuk Obama heykeli

  Obama’nın çocukluğunun bir kısmının geçtiği Endonezya’da küçüklük heykeli dikildi. Heykel, 10 yaşında bir çocuk ölçülerinde yapıldı. Obama, eline konmuş kelebeğe gülümserken tasvir ediliyor.

  Fotoğraf çekmeyin sniper sizi vurur

  Ünsal TURAN / OSLO
  Yapacağı konuşmada “barış ödülünü bir savaş başkanı olarak kabul ettiğini” söylemesi beklenen Obama, Afganistan meselesine de değinecek. Norveç konuşmadan çok, Obama’nın nasıl korunacağına kilitlendi.

  Akersgate Caddesi’ndeki Başbakanlık binasına komşu olan VG Gazetesi’nin, binadan Obama’yı görüntülemesi yasaklandı. Obama’ya objektif yöneltilmesi halinde keskin nişancıların ateş açağı uyarısı yapıldı.

  Norveç, Obama’nın güvenliği için başkanın alacağı ödülün yaklaşık 10 misli yani 10.9 milyon euro harcayacak. Obama ise para ödülünü bir hayır kurumuna bağışlayacak.

  Bilgi notu

  1973 yılında ödül, Vietnam devrimci lideri Le Duc Tho ile ateşkes girişimlerinden ötürü dönemin ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’a layık görülmüştü. O sırada büyük bir askeri harekat planlayan Le, ödülü geri çevirmişti. Kissinger ise ödülü iade etmeyi teklif etmişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı