Gündem Haberleri

  Obama’nın sağlık yasasına büyük darbe

  USA Today
  01.02.2011 - 11:02 | Son Güncelleme:

  ABD’de bir federal yargıç, geçtiğimiz yıl kabul edilen sağlık reformu yasasının anayasaya uymadığı hükmüne vardı. Obama yönetimindeki üst düzey politikacılar ise, Başkan Barack Obama’nın iç politikadaki en büyük başarılarından biri kabul edilen yasanın Kongre’de tekrar oylanarak geçersiz kılınabileceğini veya Yüksek Mahkeme’nin yasayı anayasaya aykırı ilan edebileceğini belirtti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor                      

   

  Obama’nın üst düzey danışmanlarından Stephanie Cutter, “Bu tür bir yargısal eylemin onaylanacağını düşünmüyoruz. Sağlık yasasının nihai olarak mahkemeler tarafından yasal olarak ilan edileceği konusunda güvenimiz tam” açıklamasını yaptı.

   

  Florida eyaleti yerel mahkemesi yargıcı Roger Vinson, sağlık yasasının tamamen anayasaya aykırı olduğu kararına varırken, Obama yönetimi kararı temyize götürmek için işlemlerini başlattı.

   

  Yargıç Vinson’ın aldığı karar, bir duruşma hakiminin, “karşılanmadığı halde bireylerin sigorta almasını öngören zorunluluğa” yönelik alınan dördüncü karar oldu. Bugüne kadar verilen hükümlerde, iki yargıç yasayı anayasaya aykırı bulurken, ikisi de yasayı onayladı.

   

  Vinson, 78 sayfalık kararında, Obama yönetiminin, yasanın Kongre’nin gücü altında uygulanması görüşüne karşı çıktı ve yasanın “ekonomik faaliyete” değil, tersine “ekonomik durgunluğa” işaret ettiğini, çünkü sigorta alınmamasını içerdiğini belirtti.

   

  Bugüne dek, sadece duruşma mahkemeleri sağlık yasasının anayasaya uygunluğunu değerlendirdi. Richmond Temyiz Mahkemesi, yasayı Mayıs ayında değerlendirecek.

   

  Senato’daki azınlık lideri Mitch McConnell, “Bu hüküm ABD’lilerin aylardan beri belirtmek istediğini ortaya koyuyor: Sağlık yasası bizi aşan bir uygulama ve Demokratlar Kongre’nin gücünün dışına çıktı” dedi.

   

  Çoğunluk lideri Demokrat Harry Reid ise “hükümetin, geçmişteki medikal şartları da içererek halka sigorta sunmaya devam etmesi gerektiğini” savundu.

   

  DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN DİĞER MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı