Gündem Haberleri

  Obama’nın melekleri

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  06.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama, dün Gül Bahçesi’nde düzenlediği bir basın toplantısıyla Washington’da uzun süredir beklenen atamayı yaptı ve Chicago günlerinden beri kendisine en yakın iki dış politika uzmanı kadını yönetimin en üst pozisyonlarına getirdi.

  Bingazi Olayları nedeniyle eleştirilen ve bu yüzden Dışişleri Bakanlığı’nı kaybeden, ABD’nin BM Büyükelçisi Susan Rice (48), Beyaz Saray Ulusal Güvenlik danışmanı oldu. New York’ta ondan boşalan koltuğa ise insan hakları savunucusu, Pulitzer ödüllü Harvard öğretim üyesi Samantha Power (43) atandı. Obama, basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Susan, Amerikan liderliğinin yerinin doldurulamayacağını biliyor. Bu atamayı yapmaktan olağanüstü ölçüde gururluyum” dedi. Power için de” Samantha, dış politikadaki en ileri gelen düşünürlerimizden biridir” dedi.

  SERT VE MÜCADELECİ

  Rice ve Power, Washington’daki dış politika çevrelerinde sol akademinin en sert ve müdahaleci temsilcileri olarak biliniyorlar. ABD’nin insan hakları konularını ABD’nin “öncelikli dış politika konusu yapması gerektiğini” savunuyorlar. Her iki isim de 2015’te 100. yıldönümü anılacak Ermeni Soykırımı iddialarının da en güçlü destekçileri arasında. Atamalar, Washington’da Obama’nın ikinci dönem ekibinin artık tamamlandığı şeklinde yorumlandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı