Gündem Haberleri

  Obama’nın golü skoru belirledi

  Hürriyet Haber
  25.04.2009 - 00:36 | Son Güncelleme:

  El Pais (İspanya): Türkler ve Ermeniler, yüzyıllık düşmanlıktan sonra yakınlaşıyor. Futbol diplomasisi, geçen Eylül’de Türkler ile Ermeniler arasındaki yumuşamada ilk golü atmıştı. Ancak skoru belirleyen golü, ABD Başkanı Barack Obama, iki hafta öncesi kadar İstanbul’da attı. ABD Başkanı, iki ülkenin ilişkileri normalleştirmesi için bizzat arabuluculuk yaptı.

  New York Times (ABD): Türkiye ve Ermenistan, zor konuları bırakıp tansiyonu düşürmek için harekete geçti.

  Wall Street Journal (ABD): Türkiye ve Ermenistan yeni bir ilişkinin taslağını çizdi. Açıklama büyük bir ilerleme. ABD, müzakere sürecinde çok yoğun bir biçimde yer aldı.

  Financial Times (İngiltere): Türkiye ile Ermenistan arasındaki mukatabat olumlu karşılandı. ABD ve Avrupa Birliği, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden kalan en zorlu ihtilaflardan birine son verebilecek, Türkiye ile Ermenistan arasındaki hamleyi selamladı, çıkmazın aşılması için sürekli bir siyasi çaba da istedi.

  The Guardian (İngiltere): Ermenistan ve Türkiye, diplomasiyle buzların çözülmesinde mutabık kaldı. Anlaşmanın Türkiye tarafından Osmanlı döneminde Ermenilere karşı soykırımın tanınmasını içermediği sanılıyor.

  Le Monde (Fransa): Ankara ve Erivan, normallizasyon yolunda. Diplomatik ilişkileri olmayan Türkiye ve Ermenistan, İsviçre’nin arabuluculuk yaptığı görüşmeler sırasında bir ’yol haritası’ üzerinde mutabık kaldı.

  Kommersant (Rusya): Eğer yol haritası bu hayata geçirilirse, Rusya’nın Ermenistan’daki etkinliği çok ciddi oranda zayıflayabilir. Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, mayıs ayında Moskova’ya gelmesi beklenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Yukarı Karabağ konusunu da görüşecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı