Gündem Haberleri

  Obama’nın Asya gezisi: Başarı mı utanç mı?

  Washington Post
  24.11.2009 - 00:58 | Son Güncelleme:

  The Washington Post Asya-Pasifik ilişkilerinde uzman bir dizi dış politika analistine bu soruyu sordu. Uzmanlar görünüşü çok parlak olan bu gezinin içerik ve politika üretimi açısından pek kazançlı olmadığı konusunda neredeyse hemfikir.

  Örneğin Amerikan Girişim Enstitüsü, Japon Çalışmaları kürsüsü direktörü Michael Austin gezinin ABD’nin vermek istediği “Asya’ya geri döndük” mesajının verilmesi adına başarılı olduğunu ancak içeriğinin o kadar da dolu olmadığını ifade etti.                         

   

  ABD’nin Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği liderleriyle buluşması ve Pasifik ötesi serbest ticaret ortaklıklarına gireceğini açıklaması kapsamı bir ticaret politikası anlamına gelmiyor. Obama’nın ekonomi ve güvenlik konularında da istediklerini elde edememesi Çinlilerin bu ilişkiden kazançlı çıkacakları sonucuna varmalarını sağlıyor.

                                             

  BEYAZ SARAY İÇİN ZİL ÇALIYOR                                                

  Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nin Japonya kürsüsü başkanı Michael Green ise Obama’nın ülke içinde bunca sorunla baş ederken Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvelerine katılmasını övgüyle karşılarken bu gezinin Beyaz Saray’ın aklını başına getirmesi gerektiği konusunda da uyarı yaptı.                                                    

                      

  Obama’nın biyografisini dış politika malzemesi olarak kullanmakla Pasifik’te güç politikasının arasında farklar olduğunu belirten Green, görüşmelerde Çin’in özellikle güvenlik meseleleriyle ilgili tartışmaları nezaketle savuşturmasının bu ilişkide çin’in üstün olduğu imajına neden olduğunu ifade etti.                                          

                       

  Ulusal Güvenlik Konseyi Asya ilişkileri eski direktörü Victor Cha da Obama’nın gezisinin görünüşte ve verdiği mesajlarda başarılı ancak içerikte zayıf olduğunu düşünenlerden. Gezinin bazı gündem maddelerinin belirlenmesi dışında bir politika üretmeye yaramadığını belirten Cha, Obama’nın gezisinden beklentiler çok yüksek olmamasına rağmen kritik meselelerde ilerleme sağlanamamasını eleştirdi.

   

  GERİ ÇEKİLMENİN İŞARETİ

  Yine Amerikan Girişim Enstitüsü’nden Danielle Pletka Obama’nın gezisindeki sorunun çok fazla eğilmiş olması, Kopenhag anlaşmasının yıkılması ya da Pekin ve Tokyo’dan gelen eleştiriler olmadığını belirterek asıl yıkıcı sonucun Başkan’ın ABD’nin dünyadan geri çekilişinin liderine dönüşmesi olduğunu belirtti.

   

  Obama’nın bir yıl içinde yaptığı üç önemli dış gezide de ABD’nin dünyanın lideri olmayacağını ve olmaması gerektiğini savunduğunu hatırlatan Pletka, bunun hem ülke içinde hem de dışarıda başkanın zararına olacağını, çünkü artık kendisine meydan okuyanların sayısının artacağını belirtti.

   

  Kamuoyu yoklamaları uzmanı Douglas Schoen ise Obama’nın başarısız olduğunu açık açık ifade edenlerden. Bu ziyaretin Başkan’ın sevenlerinin sayısını kısa süreliğine artıracağını belirten Schoen, kendisinin başarılı bulanların sayısında ise tersine bir gelişme yaşanacağını savundu. Schoen, Başkan’ın geziden net sonuçlarla dönmedeki başarısızlığının içişlerinde elde ettiği desteği azaltacağını ve sağlık reformu yasasında sıkıntı yaratacağını belirtti.

   

  OBAMA’NIN NOTU A

  Brookings Enstitüsü araştırmacılarından Richard Bush ise Obama’yı kendi koymadığı hedefler üzerinden değerlendirmenin yanlış olduğunu ifade ederek Başkan’ı savundu. ABD’nin Pasifik’te bir güç olduğunu yeniden kanıtladığını, Japonya ve Güney Kore ile ilişkilerin de hala güçlü olduğunu gösterdiğini belirten Bush, Başkan’ın notunu A olarak belirledi.

   

  Dış İlişkiler Konseyi Asya Çalışmaları Direktörü Elizabeth Economy ise Başkan’ın gezisinin görünüş açısından tam bir başarısızlık örneği olduğunu ancak son zamanlarda yaşanan herhangi bir başkanlık zirvesinden de iyi ya da kötü olmadığını ifade etti. Başkanı desteklemek istediğini savunan Economy, Çinlilere iyi davranmanın ABD’yi hiçbir yere götürmediğini ve götüremeyeceğini ifade etti.

   

  Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nden David Shambaugh ise birkaç küçük eksikliğe rağmen Obama’nın Çin gezisinin büyük bir başarı olduğunu savundu.

   

  Başkan’ın Çin’de Çinlilerle vakit geçirmemesini, televizyondaki konuşmasının sansürlenmesini, herhangi bir insan hakları kuruluşunu ziyaret etmemesini ve Amerikan şirketlerinin yetkilileriyle görüşmemesini başarısızlıklar listesine yazan Shambaugh ABD ve Çin arasındaki ortak ifadelerin bu başarısızlıkları silip süpürdüğünü belirtti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı