Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Obama Netanyahu ile Ortadoğu ve İran'ı konuştu

  A.A
  12 Ocak 2012 - 20:38Son Güncelleme : 12 Ocak 2012 - 20:38

  ABD Başkanı Barack Obama, Ortadoğu barış süreci ve İran konularında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı.

  Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Obama ve Netanyahu'nun bugün, ikili ve bölgesel konulara dair aralarındaki düzenli istişare ve işbirliği kapsamında telefonda görüştüğü bildirdi.

  Açıklamaya göre, telefon görüşmesinde İsrail ve Filistinli müzakerecilerin Amman'daki son görüşmeleri gözden geçirildi ve Başkan Obama, bölgede kapsamlı ve kalıcı bir barışın sağlanması hedefine olan bağlılığını yeniden teyit etti.

  Beyaz Saray'ın açıklamasında, “İki liderin ayrıca, İran'ın uluslararası yükümlülükleri yerine getirmemesinden dolayı sorumlu tutulmasına yönelik uluslararası toplumun çabaları dahil olmak üzere, İran ile alakalı son gelişmeleri konuştukları” belirtildi.

  Görüşmede Obama'nın, İsrail'in güvenliğine “sarsılmaz” bağlığını yinelediği kaydedilen açıklamada, Obama ve Netanyahu'nun, bu konular ve iki ülkeyi ilgilendiren diğer konularda gelecek haftalarda da yakın temas halinde kalma sözü verdikleri bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı