Gündem Haberleri

  Obama kabinesine tecrübeli isimler atamayı planlıyor

  NYT
  07.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beyaz Saray özel kalem müdürü ve en üst düzey ekonomik danışmanını henüz belirlemeyen ABD Başkanı Barack Obama, Çarşamba günü kabinesindeki iki önemli makama yeni isimler atama kararı aldı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Beyaz Saray’ın bölünmüş bir hükümetin var olacağı zor bir döneme girmesinden önce, eski Başlan Bill Clinton döneminde Ekonomi Bakanı olan William Daley, Obama’yı ziyaret etti. Daley, kendisine bir teklif gelirse görevi kabul edebileceğini belirtirken, Obama’nın Daley’i bu görev için uygun gördüğü belirtildi.

   

  Öte yandan, Hazine Bakanı Timothy Geithnher’in danışmanlarından Gene Sperling’in, Cuma günü Ulusal Ekonomik Konseyi’nin yeni direktörü olarak atanması bekleniyor. Obama’nın yapası beklenen atamaların, Temsilciler Meclisi’yle Kongre arasındaki Cumhuriyetçi-Demokrat dengesini kurmaya yönelik olduğunu düşünülüyor.

   

  Beyaz Saray’dan Çarşamba günü yapılan bir diğer açıklama, Beyaz Saray basın sözcüsü Robert Gibbs’in görevinden ayrılacak olması. Gibbs’in, politik danışman rolüne geçerek, Obama’nın 2012’deki yeniden başkan seçilmek için düzenleyeceği seçim kampanyasından görev alması bekleniyor.

   

  Küresel finans hizmetleri sunan JPMorgan Chase şirketinde üst düzey yönetici olan Daley, iş dünyasında yakın bağlar bulundurduğu gibi Demokrat Parti’nin merkezci hareketinden gelen bir isim. Geçtiğimiz ay Obama’nın Cumhuriyetçilerle uzlaşmaya sağlayarak hayata geçirdiği vergi anlaşmasında rolü büyük olan Daley, eski başkan Clinton döneminde de iki partili bütçe açığını kapama planında rol oynamıştı.

   

  Obama, Beyaz Saray özel kalem müdürlüğü görevi için Daley ve bu görevi bırakan Rahm Emanuel’in yerine geçici olarak gelen Peter Rouse arasında tercih yapacak. Rouse, bu görevi en başından kalıcı olarak sürdürmek istemediğini belirtmişti. Ancak Obama’nın Daley’de karar vermemesi halinde, görevi sürdürmeye devam edecek.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı