Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Obama: İslam milli dokumuzun parçası

  Hürriyet Planet
  21 Temmuz 2012 - 12:22Son Güncelleme : 21 Temmuz 2012 - 15:34

  ABD Başkanı "Ramazan kerim" dedi, Arap Baharı’na atıfta bulundu.

  ABD Başkanı Barack Obama, Ramazan mesajını yayınladı. "Amerikan halkı, Michelle ve ben, Müslüman Amerikalılara ve dünyadaki Müslümanlara Ramazan ayının başında en sıcak dileklerimizi sunuyoruz" diyen Obama’nın Arap Baharı sonrasında Ortadoğu’da yaşanan değişime de atıfta bulunduğu mesajının tam metni şöyle:

  YANINIZDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ
  "Cesurca demokrasiye ulaşmaya ve kendi kaderini tayin etmeye çalışan, evrensel hakları için çabalayan Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki vatandaşlar için bu yıl Ramazan’ın özel bir anlamı var. ABD, kendi kaderlerini belirleme, korkudan ve şiddetten uzakta yaşama ve inançlarını özgürce yaşama şansını arayanların yanında durmaya devam edecek."

  Wulff’un ardından...
  ABD Başkanı Obama, 2010’daki Ramazan mesajında İslam’ın ABD’nin bir parçası olduğunu vurgulamış, geçen Ramazan’da ise bu yönde bir ifade kullanmamıştı. "İslam Almanya’nın bir parçasıdır" sözleriyle ülkesinde büyük tartışma yaratan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, işadamlarıyla yakın ilişkilerinin yarattığı skandal yüzünden 17 Şubat 2012’de istifa etmişti.
  İFTARI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM
  "ABD’deki bizler için Ramazan, İslam’ın milletimizin dokusunun bir parçası olduğunu ve kamu hizmetlerinden işletmelere, sağlık kurumlarından bilim ve sanata dek birçok alanda Müslüman Amerikalıların ülkemizin güçlenmesi ve hayatlarımızın zenginleşmesine sağladığı katkıyı hatırlatıyor. Ramazan’ın dünyadaki 1.5 milyar Müslüman için derin bir anlamı olmakla birlikte, bu ay aynı zamanda herkes için ortak insanlığımızın ve bütün inançlarda var olan adalete, eşitliğe ve merhamete bağlılığın da bir hatırlatıcısı.

  "Bu ruhla, Amerika’daki ve dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlara kutlu bir ay diliyor, Beyaz Saray’da bir kez daha bir iftar yemeğine evsahipliği yapmayı dört gözle bekliyorum. Ramazan kerim..."

  Obama: İslam milli dokumuzun parçası

  Obama'nın, Türkiye ziyareti sırasında Sultanahmet Camii'ne girerken ayakkabılarını çıkarışı kameralara böyle yansımıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı