Dünya Haberleri

DÜNYA

  Obama: IŞİD son iki yılın en düşük seviyesinde

  AA-AFP
  14 Nisan 2016 - 10:07Son Güncelleme : 14 Nisan 2016 - 10:28

  ABD Başkanı Barack Obama, terör örgütü IŞİD'in son aylarda artık gerilemeye başladığını belirterek, "Şu anda IŞİD'e karşı bir ivme yakaladık ve bunu sürdürmek istiyoruz." dedi.

  ABD Başkanı Obama, 8 yıllık başkanlığı boyunca üçüncü kez Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) genel merkezini ziyaret ederek, terör örgütü DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun son aylardaki etkinliklerini en üst düzey istihbarat yetkilileriyle masaya yatırdı.

  Virginia eyaletine bağlı Langley şehrindeki CIA merkezini ziyaretinde ülkenin en üst düzey istihbarat yetkilileriyle yaklaşık 2 saat görüşen Obama, çıkışta IŞİD'le mücadele kapsamında gelinen son duruma ilişkin bir değerlendirme yaptı.

  Obama: IŞİDi sıkıştırarak yenilgiye uğratacağızObama: IŞİD'i sıkıştırarak yenilgiye uğratacağız

  "Bugün Suriye ve Irak'ta IŞİD artık savunmadadır, 66 üyeli koalisyonumuz ise saldırı halindedir." ifadesini kullanan Obama, IŞİD'in ahlak dışı eylemlerinin, tüm dünyada karşıt bir cephe oluşmasına zemin oluşturduğunu belirtti. Obama, örgütün son aylarda gerileme sürecinde olduğuna dikkati çekerek, "Şu anda IŞİD'e karşı bir ivme yakaladık ve bunu sürdürmek istiyoruz. IŞİD'in Suriye ve Irak'taki ana gövdesi küçülmeye devam ediyor ve örgüt militanlarının sayısı son iki yılın en düşük seviyesine gerilemiş durumda." diye konuştu.

  DAEŞ'in büyümesine zemin teşkil eden Suriye'deki iç savaşın diplomatik yollarla sona erdirilmesi için çalışmaya devam edeceklerini de aktaran Obama, "Ancak Esad rejiminin saldırılarının devam ettiği bildiriliyor." değerlendirmesinde bulundu.

  'YAŞAYACAKLARI SON GÜN OLABİLECEĞİNİN FARKINDALAR'

  Obama, “Gelecek gün ve haftalarda daha çok IŞİD lideri hedef alma niyetindeyiz. IŞİD liderleri her sabah uyandıklarında, o günün yaşayacakları son gün olabileceğinin farkındalar” dedi.

  Gelecek hafta Suudi Arabistan'ı ziyaret edecek Obama, bu ziyaretinde IŞİD'le mücadelenin yanı sıra özellikle Suriye'de siyasi geçiş süreci kapsamındaki gelişmelerin de masaya yatırılacağını dile getirdi.
  CIA'deki toplantıya Başkan Yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Ulusal Güvenlik Danışması Susan Rice'ın yanı sıra Asya ziyaretinde olan Savunma Bakanı Ashton Carter'ın da video konferans ile katıldığı bildirildi.

  Etiketler: Obama , ABD , ışid
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı