Gündem Haberleri

  Obama ile yemeği reddetti

  Hürriyet Haber
  19.09.2013 - 01:20 | Son Güncelleme:

  Brezilya’nın kadın Devlet Başkanı Dilma Rousseff, ABD’yle yaşanan telekulak krizi nedeniyle 23 Ekim’de Washington’a yapacağı ve en üst düzey protokolün uygulanacağı ziyareti erteledi.

  Eski CIA ajanı Edward Snowden’ın sızdırdığı ve haziran ayında yayınlanan belgeler, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) birçok ülkeyle beraber Brezilya’da da devlet başkanı, yardımcıları ve çeşitli kurumları takip ettiğini ortaya çıkarmıştı. Brezilya, büyük tepki göstermişti.

  GERİLLA RUHU UYANDI

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry geçen ay Brezilya’ya gidip Brezilya yönetiminin gönlünü almaya çalışmış, Başkan Yardımcısı Joe Biden da Rousseff’i telefonla aramıştı. Bu çabalar sonuç vermeyince, bu defa Başkan Obama Brezilya liderini pazartesi gecesi bizzat aradı, ancak 20 dakika boyunca yaptığı konuşma da eski gerilla olan solcu lideri ikna etmeye yetmedi. Brezilya basınına göre Rousseff, ABD’nin açıklamalarını ve soruşturma başlatma sözünü tatmin edici bulmadı. Brezilya lideri, ziyareti erteleyerek Obama’nın nadiren bir devlet lideri onuruna Beyaz Saray’da verdiği devlet yemeğini de reddetmiş oldu. Rousseff, ABD’ye sert tavrı sayesinde gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde desteğini arttırabilir.

  Etiketler: Dilma Rousseff
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı