Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Obama ile Putin’in arası beş koltuk açıldı

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  05.09.2013 - 12:12 | Son Güncelleme: 05.09.2013 - 15:59

  Suriye krizi konusunda tamamen zıt görüşleri paylaşan Rusya ve ABD liderleri Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama’nın G20 zirvesinde birbirine yakın oturmaması için özel düzenlemeye gidildiği ortaya çıktı.

  Protokole göre G20 zirvelerinde hangi ülke liderinin nerede oturacağı, ev sahibi ülkenin dili ve alfabesine göre düzenleniyor. Ancak St. Petersburg’daki zirvede Rusya’nın kullandığı Kiril alfabeyle yola çıkıldığında Putin ile Obama neredeyse yan yana düştüğü ve aralarında sadece Suudi Arabistan Kralı'nın yer aldığı görüldü. Bu yüzden, birbirine yakın oturmaya sıcak bakmayan Obama ile Putin’in masada uzak kalmaları için Rus protokolü tarafından Latin alfabesi tercih edildi.

  ERDOĞAN DAHİL BEŞ LİDER

  Böylece Obama ile ev sahibi Putin arasında beş koltuk mesafesi olacak. Bu beş koltuğa da Güney Afrika, S. Arabistan, Türkiye, Güney Kore ve İngiltere liderleri oturacak.

  G20 KULÜBÜNE KİMLER GİRİYOR?

  Arjantin, Avustralya, Brezilya, İngiltere, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Kanada, Çin, Meksika, Türkiye, Rusya, S. Arabistan, ABD, Fransa, Güney Afrika, G. Kore, Japonya ve Avrupa Birliği.

  St. Petersburg’daki zirvede Türkiye'yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan temsil ediyor. Zirve TSİ 15.00'te başlayacak.

  2014’teki G20 zirvesine Avustralya ev sahipliği yapacak. 2015 yılında ise ev sahibi Türkiye.

  Etiketler: abd , putin , rusya , suriye , Obama , Erdoğan , G20 , kiril , latin
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı