Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Obama’dan Bush ve Merkel’e 'Özgürlük Madalyası'

  AP
  16 Şubat 2011 - 10:10Son Güncelleme : 16 Şubat 2011 - 11:05

  ABD Başkanı Barack Obama aralarında eski Başkan George Bush ve Almanya Başbakanı Angela Merkel de bulunan 15 kişiye topluma katkılarından dolayı 'Özgürlük Madalyası' sundu.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  Madalyaya layık görülenler arasında sanatçılar, sporcular, insan hakları aktivistleri ve hayırseverler bulunuyor.

   

  Obama ödüle layık görülenlerin “olduğumuz ve olmak istediğimiz insanların en iyileri” olarak tanımladı. Başkanlık Özgürlük Madalyası ABD’nin en büyük sivil onur ödülü olarak görülüyor. Ödül ABD’nin ulusal güvenliğine, dünya barışına, kültüre ya da önemli kamusal ve özel girişimlere veriliyor.

   

  Obama, törene katılamayan Almanya Başbakanı Merkel'in, eski Doğu Almanya’da büyüdüğü yıllarda özgürlüğün hayalini kurduğunu belirterek, "Berlin Duvarı nihayet yıkılıp, Almanya birleştiğinde, Merkel de kendi engellerini kırıp, Almanya'nın ilk Doğu Alman ve kadın başbakanı oldu" dedi.

   

  Merkel'in hikâyesinin, tüm dünyadaki insanlara ilham kaynağı olduğunu kaydeden Obama, "güvenilir bir küresel ortak ve dost" olarak tanımladığı Merkel’e ödülünü, yakında ABD'ye düzenlemesi beklenen resmi ziyareti sırasında takdim etmeyi istediğini belirtti.

   

  Geçen ağustos ayında Afganistan'da Taliban tarafından öldürülen göz doktoru Tom Little da ödüle layık görüldü. Obama, Little'ın ödülünü eşi Elizabeth’e takdim ederken, Little'ın sunumu sırasında duygusal anlar yaşandı.

   

  Törende ödül alan diğer kişiler ise şöyle sıralanıyor: Şair ve yazar Maya Angelou, ünlü yatırımcı Warren Buffett, sanatçı Jasper Johns, Nazi soykırımından kurtulan Gerda Weissmann Klein, ünlü çello sanatçısı Yo-Yo Ma, sivil haklar aktivisti Slyvia Mendez, Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi NBA takımlarından Boston Celtics'in eski kaptanı ve NBA'deki ilk siyahi antrenör olan Bill Russell ve eski ABD başkanlarından John F.Kennedy'nin kız kardeşi, Amerikalı diplomat Jean Kennedy Smith, Kongre üyesi John R.Lewis, Amerikalı eski beyzbol oyuncusu Stanley F.Musial, işçi hakları savunucusu John J.Sweeney ve çevre savunucusu John H.Adams.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı