Obama, borsadaki türbülans ile ilgili brifing aldı

Hürriyet Haber
07.05.2010 - 11:05 | Son Güncelleme:

ABD Başkanı Barack Obama, Wall Street'teki türbulans konusunda brifing aldı.

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ve Ulusal Ekonomi Konseyi başkanı Lawrence Summers ile borsa danışmanları Obama'ya borsadaki ani değer kaybı konusunda bilgi verdiler.

Obama, New York Menkul Kıymetler Borsası'nda hisselerin kısa sürede yüksek oranda değer kaybetmesi ve bir ara endeksin 1000 puan kadar (hisse senetlerinde yaklaşık yüzde 9 değer kaybı) düşmesine neden olan türbulans konusunda detaylı bilgi aldı.

Öte yandan, ABD Sermaye Piyasası Kurulu, ABD endekslerinde yaşanan sert düşüşleri hatalı bir işlemin tetiklemiş olabileceğine yönelik iddialar üzerine soruşturma başlattı.

Wall Street tarihinin en sert seans içi düşüşlerinden birinin yaşandığı olay, yüksek hızlı elektronik otomatik borsa işlemlerinin denetlenmesi konusuna da gündeme getirdi.

Hisse senedi piyasalarının yüzde 50'den fazlasının yapıldığı ABD'deki yüksek hızlı elektronik otomatik borsa işlemlerinin kontrolünde bazı zorluklar ortaya çıkabiliyor.

Wall Street'teki sert satışlar sırasında, genelde istikrarlı bir hisse olan Procter & Gamble hisseleri yüzde 37'lere kadar varan kayıplar yaşamıştı.
Teknik hata kaygıları nedeniyle bazı hisse senedi işlemlerinin iptal edileceği de belirtiliyor.

Önemli bir bankanın borsa simsarının 16 milyon dolarlık hisse satacakken, yanlışlıkla 16 milyar dolarlık hisse satış emri vermesinin düşüşün nedenleri arasında olduğu söylentileri de bulunuyor.

Dow Jones endeksi yüzde 3,20 oranındaki değer kaybıyla 10.520,32'den, Nasdaq Bileşik endeksi de yüzde 3,44 oranında kayıpla 2.319,64'den kapanmıştı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı