Dünya Haberleri

  Obama bir geleneği bitirdi

  Hürriyet Haber
  13.11.2009 - 12:37 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama'nın APEC Zirvesi'ne katıldığı programında son anda değişikliğe gitmesi bir geleneğin sona ermesine neden oldu.

  BU GELENEK YILLARDIR SÜRÜYORDU

  Bugün Japonya ziyaretine başlayan ABD Başkanı Barack Obama'nın, Singapur'ya yapılan ve 21 ülkenin katıldığı APEC Zirvesi'ne cumartesi erken saatlerde katılması bekleniyordu. Obama'nın katılımıyla geleneksel giysiler giyilip aile fotoğrafı çekilecekti. Ancak programda yapılan son değişiklikle Obama ancak Cumartesi akşam saatlerinde zirveye katılabilecek. Bu nedenle aile fotoğrafının bu yıl geleneksel giysiler yerine takım elbiseyle yapılacağı açıklandı.

  OBAMA GEZİSİNİN İLK DURAĞI JAPONYA'DA

  ABD Başkanı Barack Obama, Asya gezisinin ilk durağı Japonya'ya geldi. Obama, iki ülke ilişkilerinin belirsizliğini koruduğu bir döneme denk gelen ziyaretinde yeni Japon hükümetiyle ilişkileri güçlendirmeyi amaçlıyor.

  Bu arada Obama ile Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama'nın görüşmelerinde, ülkeleri arasındaki ittifakın sürekliliğinin önemini vurgulamaları bekleniyor.

  İki liderin ayrıca iklim değişikliği, nükleer silahsızlanma ve diğer küresel sorunları ele almaları öngörülüyor. Hatoyama, Japonya'nın Afganistan'daki uluslararası güce destek amacıyla Hint Okyanusu'ndaki yakıt ikmal misyonunu sona erdireceğini ve Washington'un Japonya'daki Amerikan askerlerinin taşınması konusunu gözden geçireceğini bildirmişti.

  İki ülke arasındaki ilişkilerde şu anda en büyük sorunu, Okinava adasındaki Futenma hava üssünün taşınması oluşturuyor. ABD, Japonya'daki 47 bin Amerikan askerinin yerlerinin değiştirilmesiyle ilgili 2006 anlaşması uyarınca üssü gözlerden daha uzak bir yere taşımak istiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı