Gündem Haberleri

  Obama 1967’den çabuk çark etti

  Tolga TANIŞ - WASHINGTON
  23.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama, dün Washington’da başlayan AIPAC (Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komtesi) toplantısında perşembe günü yaptığı Ortadoğu konuşmasında bahsettiği ve başta cuma günü Beyaz Saray’da görüştüğü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail’den büyük tepki alan 1967 sınırları önerisinden çark etti.

  Amerika’nın en güçlü Yahudi lobi örgütü kabul edilen AIPAC’in toplantısına katılmak için 50 eyaletten Washington’a gelen 10 bin Yahudi’ye hitap eden Obama, şöyle dedi:

  “Pozisyonum yanlış yorumlandığı için ‘Anlaşmalı takasa dayalı 1967 sınırları’nın ne anlama geldiğini bir kez daha açıklamama izin verin. Tanım gereği, İsrailliler ve Filistinliler 4 Haziran 1967’de var olan sınırlardan farklı bir sınırı müzakere edecekler. Bu, bir kuşaktır bu konuda çalışan herkesin çok iyi bildiği bir formüldür. Bu, son 44 yıldır o topraklarda oluşan yeni demografik gerçekler ve iki tarafın da ihtiyaçları dahil, taraflara değişimleri hesaba katma imkanı tanıyacaktır. Eğer tartışmalı bir konu varsa, bu içerikten kaynaklanmıyor. Benim perşembe günü yaptığım, uzun süredir kabul edilen bir durumu kamuoyu önünde söylemekti.”

  İsrail’e desteğimiz sürecek

  Sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında, Obama Hamas konusunda da İsrail’e destek verdi. ABD Başkanı, “El Fetih ve Hamas arasındaki anlaşma, barışın önünde büyük bir engel. Hiçbir ülke kendisini yok etmeye yemin etmiş bir örgütle müzakere edemez” dedi

  HAMAS, OBAMA'NIN ÇAĞRISINI REDDETTİ

  HAMAS, OBAMA'NIN AIPAC KONUŞMASINI KINADI

  Obama, İsrail’e yapılan roket saldırıları için de “Hata yapmayın. İsrail’in askeri üstünlüğüne destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

  Eylül’de Birleşmiş Milletler’de yapılması planlanan Filistin oylamasını ABD’nin veto edeceğini AIPAC konuşmasında bir kez daha ima eden Obama, “Geçen yıl dediğim gibi, İsrail’in meşruiyetini tehdit eden çabalar, ABD’nin sarsılmaz muhalefetiyle karşılacaktır” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı