O zili kimse böyle çalmadı

Can MUMAY
20.08.2014 - 01:16 | Son Güncelleme:

NEW York Borsası’nda bu defa ‘açılış zilini’ bir bankanın ‘gay CEO’su çaldı. Borsa tarihine geçen 41 yaşındaki Trevor Burgess, Amerika’da halka açık bir bankanın ilk gay CEO’su olarak ünlendi.

NEW York Borsası, bu hafta tarihi bir ana tanıklık etti. Trevor Burgess borsa binasının merdivenlerini ağır ağır çıkarken içinde büyük bir başarı duygusu vardı. Burgess, halka açılan, CEO’su olduğu C1 Bank için borsanın açılış zilini çaldı. Daha önce pek çok takım elbiseli adam bu zili çalmıştı. Fakat bunların hiç biri eşcinsel bir bankacı değildi. Borsa tarihine geçen Burgess Amerika’da ilk kez halka açık bir bankanın gay CEO’su oldu. ABD’deki C1 Bank büyük bir banka değil. Bankanın Florida’da 29 şubesi var. Ancak banka Amerika’nın ilk 1000 şirketi arasında yer alıyor. 42 yaşındaki Trevor Burgess Bu işi yapmadan önce 10 yıl köklü yatırım bankası Morgan Stanley’de çalışmış. İş dünyasında eşcinsel olmanın büyük bir handikap olduğunu biliyor. Fakat cinsiyetini hiç saklamamış. Onu özel yapan şey ise dünya tarihinde ilk kez borsaya açılan bir bankanın başında bulunan bir eşcinsel olması. Burgess’in kocası Gary Hess de C1 Bank’ın hissedarlarından. Çift, eşcinsel evliliğin yasal olmadığı Florida’da oturuyor. Burgess’in başarısıyla ilgili olarak Huffington Post’a konuşan Out Leadership isimli LGBT örgütünün temsilcisi Todd Sears, “Şirketlerin eşcinseller hakkında nasıl ayrımcılık yaptığı artık dünyanın konuştuğu bir konu değil. Önemli olan şirkette ne kadar üst düzey yöneticinin eşcinsel olduğudur” diyor.

BAŞARIYA TAŞIR

Apple’ın yayımladığı ‘farklılık’ raporunda da görüldüğü üzere beyaz ve heteroseksüel olmayan kimliklerin firmalarda kariyer yapma şansı oldukça düşük. Örnek olarak Amerika’da çalışan Apple yöneticilerinin sadece yüzde 3’ü siyahi. ABD’de Şirkete alınan elemanların ise toplamda sadece yüzde 7’si siyahi. HSBC’nin CEO’su Irene Dorner da, “Cinsel tercihleriyle ilgili olarak açık olanlar daha üretken” dedi.

(Bu yazı New York Times ve Huffington Post’taki makalelerden derlenmiştir)

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı