"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

O uçak Türkiye’ye boşuna gelmedi

30 EKİM 2007 salı sabahı saat 08.30’da TAV’ın işlettiği Airport Otel’deyim... Airbus’ın "uçan dev"i A380’in İstanbul-Ankara test uçuşu var...

Airbus’a Türkiye’de iletişim danışmanlığı hizmeti veren Melek Manisalı’dan sonra ilk karşılaştığım kişi DHA Genel Müdürü ve Hürriyet’in Kokpit Yazarı Uğur Cebeci oldu.

Cebeci’yle birlikte otelin kahvaltı salonuna yöneldik, TAV Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın da oradaydı: "Bir daha denk gelir mi, gelmez mi bilemiyorum. Bu uçuşu kaçırmak istemedim."

Başta Türk Hava Yolları (THY) yöneticileri olmak üzere, havacılık sektöründen işadamları, bürokratlar ve gazetecilerden oluşan 250 yolcuyla birlikte A380’le çok keyifli bir İstanbul-Ankara uçuşu geçirdik. Uçak Ankara’ya inmeden döndü.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, Başkan Yardımcısı Hamdi Topçu, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyükekşi, THY Genel Müdürü Temel Kotil, Cumhuriyetimizin 84’üncü yıldönümüne denk gelen bu tarihi uçuşu kaçırmamıştı.

Binerken, inerken dikkat ettim, diğer uçaklar A380’in yanında "yavru kuş" gibi kalıyordu. A380, "Bu dev nasıl havalanacak" diye düşününce insanı ürkütmesine karşın, çok rahat ve beklenenden daha az bir gürültüyle havalandı. 1.5 saatlik uçuştan sonra aynı rahatlıkta indi.

Uğur Cebeci önceki gün CNN Türk’te söylediği sözü dün uçuş sırasında da yineledi: "Bu uçağın en farklı yönlerinden tuvaletleri. Diğer uçakların tuvaletlerinde pencere yoktur. Tuvaleti ilk pencereli olan uçak A380. Mutlaka tuvaletlere gir, bak."

Cebeci gibi bir uzmanın sözünü dinlememek olmazdı, fotoğraf makinemi THY Başkanvekili Hamdi Topçu’ya uzattım. Tuvaletin kapısını açıp, bir hatıra fotoğrafı çektirdim.

Uçuş sırasında Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci’yle sohbet ettik. Kilci’ye THY’de bundan sonra izlenecek özelleştirme stratejisini sordum: "THY şu anda gayet iyi gidiyor. Halka açıklık oranı çok yükseldi. Bu uçak, test uçuşu için neden İstanbul’a geldi ki? Bunun altında yatan nedenlerden biri THY’nin başarılı bir havayolu şirketi olması."

THY Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyükekşi, A380’i almaktan çok, böyle bir operasyonu yönetmenin zorluğuna dikkat çekti: "Bu uçağa yolcu alımı ve inmesi çok zaman alır. Düşünsenize 500 kişinin inişi-binişi ne kadar sürer. Bu uçağın yolcusu en az 3-4 saat önce havaalanında olmalı."

Temel Kotil de THY’nin böyle bir uçağın alıcısı olup olamayacağını şu cümleyle özetledi: "Cesaretimiz var ama zamanı değil..."

A380’in test uçuşlarından biri için öncelikle İstanbul’un seçilmesi her yönüyle önemliydi...
X