Gündem Haberleri

GÜNDEM

  O temenni eder biz karar veririz

  Bülent SARIOĞLU / BÜKREŞ
  26 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ekim 2007 - 00:46

  Başbakan Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın "Kuzey Irak’a girmeyin" yolundaki telkinine "Temenni edebilirler, ama kararı biz veririz" diye yanıt verdi. Erdoğan, Romanya Başbakanı Calin Popescu’yla görüştükten sonra terör konusunda açıklama yaptı.

  UYGULAMA BEKLİYORUZ Terör insanlığın ortak sorunudur. Terör uluslararası beslenme kaynaklarını kaybetmediği sürece sıkıntı meydana getirmeye devam edecektir. AB üyesi tüm ülkeler PKK-KONGRAGEL’i terör örgütü olarak ilan etmiştir. Ama ilan etmek yeterli değil, biz uygulama bekliyoruz. Şu anda Avrupa’daki uyuşturucu pazarını PKK organize etmektedir. Ülkelerde bu ismiyle değil farklı isimler altında örgütleniyor.

  TEREDDÜT ETMEYİZ Artık sabrımız taşmıştır. Parlamentomuz sınır ötesi operasyon konusunda bizi yetkilendirmiştir. Gerekçeler oluştuğu anda biz bu adımı tereddütsüz atarız. Bu bizim uluslararası hukuktan doğan bir hakkımızdır. Hedefimiz tamamiyle PKK terör örgütüdür. Asla siviller veya Irak’ın toprak bütünlüğü değildir.

  ABD’YE SORARLAR (ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın ’Kuzey Irak’a girmeyin, üzerimize düşeni yapıyoruz’ şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine) Rice’ın açıklaması çok farklı şekilde geliyor. Bizim sınır ötesi operasyon yapmamamızı temenni edebilirler, ama yapmamız gerektiğinin kararını biz veririz. İnsana sormazlar mı, ABD onbinlerce kilometre öteden Irak’a niye geldi. Benim rahatsızlığım var. ABD’nin Irak’tan ne rahatsızlığı var? Stratejik bir müttefik olarak ABD bizimle hareket etmek durumundadır. Biz onlarla Afganistan’da beraber hareket ediyoruz.

  Romanya Başbakanı Calin Popescu Tariceanu ise "Türkiye’nin ve her ülkenin savunma hakkını meşru buluyoruz. AB pozisyonu ile koordine olarak, uluslararası terörizme karşı işbirliği içerisinde mücadele sürdürülebilir" diye konuştu.

  GÜNAH BİZDEN GİTTİ Erdoğan, dün akşam Marriot Otel’de Romanya’da yaşayan Türkler’le bir araya geldi. Erdoğan, şunları söyledi: "Siyaset-devlet idaresi duygusallık götürmez, devlet idaresinde akıl, bilgi tecrübe önemlidir. Ha bin düşünürsün, bir yaparsın, ama pir yaparsın. Onun için bütün çevremizdeki ülkeleri, Avrupa’daki bütün ülkeleri bu konuda AB dahil bilgilendirdik. Koalisyon güçlerini bilgilendirdik. Günah bizden gitti."

  Şehitlere karanfil/images/100/0x0/55ea87faf018fbb8f8860f31

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Romanya’nın başkenti Bükreş’te Türk şehitliğini ziyaret etti, mezarlara tek tek kırmızı karanfil bıraktı. Romanya Başbakanı Calin Popescu Tariceanu da Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan onuruna yemek verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı