« Hürriyet.com.tr
MENÜ

O takasın şifreleri

Beşiktaş ile G.Saray arasındaki Baros-Q7 takası ile ilgili görüşme başkan Fikret Orman ile yönetici Abdürrahim Albayrak arasında gerçekleşti. Albayrak, topu Aysal ve Terim’e attı. Haberin sızması ve yüksek maliyet pürüz yarattı.

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME

MİLAN Baros ve Quaresma...İki istenilmeyen adam adres ve kulüp değişikliğine gidecek mi?

Son günlerde bu soru yoğun biçimde dillerde dolaşıyor. İşte yılın takasında perde arkasında yaşananlar: Baros ve Q7’nin takası 7 Ağustos 2012 salı günü Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve Galatasaray yöneticisi Abdürrahim Albayrak’ın yaptığı telefon görüşmesinde gündeme geldi.

Orman, Baros’u istedi ve G.Saray’a karşılığında Quaresma’yı önerdi. Abdürrahim Albayrak ile telefonda görüşen Fikret Orman, Albayrak’a “Bu takas iki kulüp adına da olumlu gözüküyor. Quaresma’yı isterseniz, Baros ile takası konuşabiliriz” dedi.

Milan Baros’un 2.7 milyon Euroluk ücretini ve Terim’in de takımda istememesini düşünen Albayrak, açık kapı bırakırken, “Fatih Hoca ve başkan Ünal Aysal’a danışmam gerekli” yanıtını verdi.

Beşiktaş yönetimi transfer haberini yalanladı

Takas konusu hemen Futbol Komitesi ve teknik direktör Fatih Terim’in gündemine oturdu. Beşiktaş ve Galatasaray kulüpleri, yıldız futbolcuların mali şartları konusunda bilgi alışverişi de yaptı.

Bu bilgi hem G.Saray Teknik Direktörü Fatih Terim’e, hem de Beşiktaş Teknik Direktörü Samet Aybaba’ya da iletildi. Fatih Terim’de görüşmeler için herhangi bir itirazda bulunmadı. Ancak, büyük bir gizlilik içerisinde yürüyen ‘yılın takası’ dışarı sızınca G.Saray’ın tadını kaçırıp şok etkisi yarattı. Beşiktaş ise bu bilgiyi yalanlama yolunu seçti. Yönetici Tamer Kıran, “Ben Baros için Abdürrahim Albayrak veya başka bir kimse ile görüşmedim” diyerek olayı yalanladı. Ancak görüşmeyi zaten Kıran değil başkan Fikret Orman yapmıştı.

İki kulüp de yıldızlardan büyük indirim bekliyor

Şimdi bu dev takasın önünde 2 büyük engel bulunuyor:

1-G.Saray cephesi Querasma’nın aldığı yıllık ücreti duyunca afalladı. 3.7 milyon Euro garanti para alan Q7’nin ücreti, G.Saray’ın mali sınırlarını aşıyor. Takım içi dengeleri bozmak istemeyen Cimbom, üst limit olarak 2.5 milyon Euro belirledi.

2-Milan Baros ise G.Saray’dan 2.7 milyon Euro garanti ücret alıyor. Mali açıdan küçülmeye giden Beşiktaş da bu parayı ödemek istemiyor. Daha önce Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen 2.7 milyon Euro’luk teklifi kabul etmeyen Çek yıldızın kararı da büyük önem taşıyor.

İmzaları Dürüst önledi

G.SARAY’ın yeni transferler için bugün yapmayı planladığı toplu imza töreni, ikinci başkan Ali Dürüst’ün itirazı üzerine iptal edildi. Dürüst, “Fiorentina maçında zaten Melo dışında bu futbolcuların hepsi sahadaydı” deyince törenden vazgeçildi


Bunları da Beğenebilirsiniz