Dünya Haberleri

  O şirket terörden sorumlu tutulacak

  AA
  21.12.2014 - 21:25 | Son Güncelleme:

  Pakistan İçişleri Bakanı Nisar Ali Han, militanların, Peşaver'deki okul saldırısına benzeri bir saldırı daha planladıkları istihbaratını aldıklarını söyledi. Terörle mücadelede halkın desteğinin önemine vurgu yaparak teröristlere karşı daha "uyanık" olunmasını isteyen Han, "Bundan sonra terör saldırılarında hangi telefon şirketin sim kartı kullanıldıysa o şirkette sorumlu tutulacak." dedi.

  Terörle savaşın bir günde sona erecek bir mücadele olmadığını belirten Han, "Aldığımız istihbaratlara göre teröristler Peşaver'deki okul saldırısına benzeyen insanlık dışı ve vahşi bir saldırı daha planlıyorlar. Bu konuda vatandaşın desteği çok önemli, evlerinizi kiraya verirken iyice kimliğini araştırın, aksi takdirde bir teröristin kaldığı tespit edilirse ev sahibi de terörizmden suçlu bulunacak" dedi

  EV VE OTEL SAHİPLERİ İLE TELEFON ŞİRKETLERİNE UYARI

  Basın özgürlüğünün çok önemli olduğuna değinerek "artık basın için kırmızı çizginin belirlenme zamanının geldiğini" kaydeden Han, "Terörizmi tahrik edici beyanatları yayınlamayın, röportaj yapmayın. Eğer böyle yaparsanız onların mesajını dünyaya duyurmuş oluyorsunuz. Askerlerin başlarını kesip top oynayanların mesajını yayınlamakla ordunun yapmış olduğu fedakarlıklara haksızlık edeceksiniz" diye konuştu.

  Han, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Otel sahipleri her gelene anahtar vermesinler, araştırsınlar. Eğer terör saldırısı düzenleyen şahıslar bir otelde kalmışsa bundan otel sahibi de sorunlu olacak. Telefon şirketleri ile toplantılar gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar 500 bin sim kart kapatıldı. Bundan sonra terör saldırılarında hangi telefon şirketin sim kartı kullanıldıysa o şirkette sorumlu tutulacak. Ülke çağındaki medreselerin yüzde 90'ı Talibanla hiçbir şekilde alakası yok, bütün medreseleri tenkit etmek doğru değil. Sadece birkaç medresenin Talibanla bağlantılı olduğunu tespit ettik ve onlara karşı işlemler devam ediyor. İdam cezasının tekrar uygulamaya konulmasıyla güvenlik gereği 90 bin askeri hassas noktalarda görevlendirdik. Yıllardır terörizmle savaş halindeyiz. Sınırın o tarafındaki düşmanla savaşmıyoruz, mücadele ettiğimiz unsurlar içimizden biri. Şimdi onlara karşı tüm gücümüzle birlik olma zamanı. Pakistan ordusu İslami bir ordudur. Kadın ve çocuklara karşı asla silah kaldırmamıştır. Hatta Usame Bin Ladin'in ailesini bile saygı ile uğurlamıştık."

  Pakistan'ın Haybar Pakhtun Huvah eyaletinin başkenti Peşaver'de 16 Aralık'ta bir okula düzenlenen kanlı saldırıda 132'si öğrenci 148 kişi hayatını kaybetmiş saldırıyı Pakistan Talibanı üstlenmişti.

  Öte yandan gelecek günlerde İsalamabad'da İslam ülkelerinden alimlerin katılacağı "alimler zirvesi" yapılacağı bildirildi.

  İsminin açıklanmasını istemeyen bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi, bazı Arap ülkelerinden gönderilen fonların terör eğitimi ve eylemleri için kullanıldığını, hükümetin söz konusu ülkelerin liderleri ile fonların kesilmesi isteğinde bulunduğunu ileri sürdü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı