Gündem Haberleri

GÜNDEM

  O’nu 10 yıl fazla yaşattım

  Hürriyet Haber
  20 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 20 Eylül 1998 - 00:01

  Bir zamanlar Yunanistan'ın en güçlü kadını olan Dimitra Liani, yıllar süren sessizliğini Hürriyet için bozdu. Eşi Andreas Papandreu'dan miras kalan muhteşem villada yaşayan Liani, arkadaşımız Daphne Barak'ın özel yaşamıyla ilgili sorularını içtenlikle cevapladı. Yunanistan'ın eski ‘‘first lady’’sinin bugün en çok şikayet ettiği konu, yalnızlık!..

  Bir zamanlar Yunanistan'ın en güçlü kadını olan Dimitra (Liani) Papandreu, uzun yıllar sonra, dünya basınında ilk kez Hürriye'e konuştu. Dimitra ile yıllardan sonra vereceği ilk röportaj için, meşhur ‘‘Pembe Villa’’sında buluştuk. Bu villa, halen hükümet tarafından soruşturuluyor. Papandreu'nun böyle bir villayı nasıl satın alabildiği araştırılıyor. Dimitra, yüz milyonlarca drahmilik 2-3 mahkemeyle karşı karşıya. Kocası öldükten sonra hayat, onun için hiç de pembe değil... Dimitra Papandreu (Liani) ile uzun sohbetimizde şunları konuştuk:

  EŞİM ÇOK GÜÇLÜYDÜ

  - Başbakan Papandreu ile nasıl tanıştınız?

  Özel bir havayolunda hostes olarak çalışıyordum. Birbirimizi görür görmez etkilendik. Biraz konuştuk. İkimiz de o güçlü kimyayı hissetmiştik!.. Ama ne o, ne de ben, ilk adımı atmaya cesaret edemedik. Daha sonra, 4 aylık tanışıklığın ardından Papandreu, bana telefon etti. Beni başbakanlık konutuna davet etti ve... Ve işte her şey böyle başladı. O zamanlar ben evliydim. Birkaç ay sonra kocamdam boşandım...

  Papandreu o kadar güçlüydü ki!.. Kalp ameliyatından sonraydı. Onunla birlikteydim. Bbirden bana sarıldı ve beni kamuoyuna tanıtıverdi: ‘‘Bu kadın, beni 10 yıldır ayakta tutan Yunanistan'ın first lady'sidir...’’ Biliyorsun, Yunanistan'daki bazı partilerin üyeleri, eşimin 10 yıl daha yaşamasını sağladığım için benden nefret ediyorlar.

  - Kamuoyu sizi nasıl karşıladı?

  Oh!.. İlk başlarda bulvar gazeteleri okuyor ve Andreas'a ‘‘Bahsettikleri bu kadın kim?’’ diye soruyordum. Benden bahsettiklerini anlamamıştım. Ama o kendinden emindi. Beni sakinleştirirdi. Bana ‘‘Üzülme, bunların üstesinden geleceksin’’ derdi. O olmasa, bunları asla atlatamazdım.

  - Ancak çok güçlü çıktınız. Başbakan Papandreu'nun ofisini bile idare ettiniz.

  Evet... Andreas benden ofisini idare etmemi istedi. Bana güvendi. Birbirimize o kadar yakındık ki, sanki ikimiz birdik. O kadar güçlüydü ki!.. Ben de böyle olmaya başladım. Tabii daha sonra insanlar benimle konuşmaya başladı. ‘‘Liani o kadar güçlü ki. Ülkeyi o yönetiyor’’ gibi söylentiler çıktı. Benden neden bu kadar çok nefret ettiklerini biliyor musun?..

  - Neden?

  Çünkü biliyorlar ki Andreas'ı 10 yıl canlı tuttum...

  CLİNTON'I ZİYARET

  - Hazır değildiniz, ama Yunanistan'ın bir numaralı hanımefendisi oldunuz. Nasıl becerdiniz?

  Sinirliydim, ama Andreas'ın ‘‘Başaracaksın’’ sözleri cesaretlendirdi. Başkan Clinton'ı ziyaret için Washington'a gitmemizi hatırlıyorum. Hillary ile 45 dakika görüştüm. İngilizcem konusunda çok tedirgindim, ama Andreas, ‘‘Sadece kendin ol’’ diye bana güven verdi.

  - Hillary Clinton'ın evliliği, skandalın gölgesindeydi. Bu bağlamda herhangi bir şey söyledi mi?

  Andreas ile hikayeme büyük ilgi gösterdi ve pekçok soru sordu.

  - Gerçekten mi?

  Çok nazikti. Kendimi evimde hissetmemi sağladı.

  - Kocanızın son gecesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Her zamanki gibi toplantılar yaptı. Daha sonra uyuyacağını söyledi. Yatağa gitmeden önce beni çağırıp ‘‘Seni ne kadar çok sevdiğimi asla bilemezsin’’ dedi. Daha sonra çarpıntısı başladı. Onu kucakladım. Çok korkmuştum. ‘‘Gitme, gitme. Beni yalnız bırakma’’ diye yalvardım.

  - ‘‘Onlar’’ size ne yapıyorlar?

  Çok tükendim. Avukatlarla saatlerce görüşüyorum. Yolsuzluğu soruşturuyorlar. Villa için 400 milyon ödememi istediler. Aklınız alabiliyor mu?.. Bu mülkü satanlar beni dava ediyorlar. İster inanın ister inanmayın, kitabımın promosyonu sırasında bana vuran kadın da beni dava ediyor.

  - Neden?

  Çünkü O'nun davranışını eleştirdim ve bu, gazetelerde yer aldı. Şimdi beni dava ediyor. Çok güçlü olmak zorundayım. Ama nereye yönelsem sorunlarla karşılaşıyorum. Yunanistan'ı terk etmek ve başka bir yerde sakin bir hayat sürebilmek isterdim. Ancak bu evi, bu villayı satamam. Davalar nedeniyle hiçkimse bu evi satın almak istemiyor.

  - Sizin durumunuzda olan bir kişi için en zor olan nedir?

  Yalnızlık... Yalnız geceler... Andreas'ı çok özlüyorum. Biz öyle yakın arkadaştık ki... Birbirimize çok yakındık. Ayrıca first lady olduğum dönemde çevremde dolaşan insanların hepsi kayboldu. Beni telefonla arayan, beni davet eden insanlar da gitti. Burada tecrit edilmiş vaziyette yaşıyorum. Ama buna hiç şaşırmıyorum. Hayat böyle işte. Ayrıca şu andaki hükümet de benden çok korkuyor.

  SİYASETİ DÜŞÜNÜYOR

  - Korku deyince aklıma geldi. Çevrenizde korumalar görüyorum. Hayatınız tehlikede mi?

  Hayır. Ben kadere inanıyorum. Ancak bu korumaları kullanıyorum. Çünkü hükümet tarafından tahsis edildiler.

  - Parlamento seçimlerine katılmaya niyetli misiniz?

  Zaman henüz çok erken. Bir dahaki seçimlere 2 yıl var. Beni destekleyen geniş bir kitle mevcut. İşte bu yüzden benden çok korkuyorlar. Ancak insanın burada siyasi kampanya yürütebilmesi için çok parası olması gerekiyor. Kim bilir?.. Andreas'tan sonra Yunanistan hiç karizmatik lider görmedi. Ancak Yunanistan'da bir kadının liderliği üstlenmesi çok zor. Daha şimdiden şu davalar ve sorunlar yüzünden yorgun düştüm. Bazen yok olmak istiyorum. Yunanistan'da siyasi durum çok kötü. Ekonomiye gelince, Avrupa'yla bağlarımızı kaybediyoruz.

  - Kocanızın misyonunu sürdürmek istiyor musunuz?

  Umuyorum. Ama hiç kimse Andreas Papandreu'nun yerini dolduramaz. Hiç kimse...

  Papandreu ile hostesken tanıştım. O zaman evliydim. 4 ay sonra telefon etti. Beni Başbakanlık konutuna davet etti ve... Ve işte her şey böyle başladı. Birkaç ay sonra kocamdam boşandım.

  Benden nefret ediyorlar. Çünkü biliyorlar ki Andreas'ı 10 yıl canlı tuttum. Kalp ameliyatı olduğunda başucundaydım. Hastaneden çıktığında ‘‘İşte Yunanistan'ın bir numaralı hanımefendisi’’ dedi.

  Güçlü ve güzel Dimitra Liani, uzun boylu bir kadın. İnce değil ama, vücudu çok biçimli. Hürriyet röportajı için

  zeytin yeşili bir elbise giydi. Vücut dili çok sıcak, jest ve mimikleri çok güçlü. Oturduğu ünlü Pembe Villa, son derece

  zevkli döşenmiş. Yalnız yaşayan Dimitra, sabahları çok geç uyandığını, 11-12 gibi yataktan çıktığını söylüyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı