Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  O lise sadece voleybolcu yetiştirmek istiyor

  24 Ağustos 2011 - 11:08Son Güncelleme : 24 Ağustos 2011 - 16:48

  Dünya Şampiyonu Voleybol Yıldız Bayan Milli Takımında, Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Kulübünden üç oyuncunun olması dikkat çekti. Dikkat çeken sadece oyuncu sayısı değildi aslında. Lisenin adındaki ‘güzel sanatlar’ ibaresi de merak uyandırıyordu.

  Sorduk soruşturduk anladık ki Türkiye’de sadece sporcu yetiştirmek ‘zor’ görünüyor. Türkiye Voleybol Federasyonu, uluslar arası başarılara imza atmak, geleceğin oyuncu havuzunu oluşturmak adına bir lise kurmaya karar veriyor. Ancak mevzuat gereği sadece voleybolcu yetiştiren bir spor lisesi mümkün olmuyor. Hatta okulun adında tek başına ‘spor lisesi’ bile yer alamıyor. Bu nedenle ‘güzel sanatlar ve spor’ kelimesi birlikte kullanılıyor…

  İHTİSAS ENGELİ KALDIRILSIN

  Hem Voleybol Federasyonu hem de okul yöneticileri öncelikle iyi sporcu yetiştirmek için her branşın kendi okulunun olması gerektiğini savunuyor. Yani voleybolcu yetişecek liseyi Voleybol Federasyonu, tenisçi yetiştirecek liseyi de Tenis Federasyonunun ya da yüzücü ise Yüzme Federasyonunun desteklemesi gerektiğini vurguluyorlar.

  TVF GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSESİ'NDEN FOTOĞRAFLAR

  Türkiye genelinden başvuru alan okula, iki aşamalı bir sınavla girilebiliyor. Boyu uzun olanlar, küçük yaşta sporla ilgilenenler ‘avantajlı’ oluyor bu okula girme konusunda. Ancak sınavda ‘hız’ büyük etken olduğu için voleybol dalında ‘iyi oynayan, geleceğin yıldızı’ olabilecek bazı isimler, okula kabul edilemezken; futbol, basketbol ya da hentboldan çocuklar girmiş bulunuyor. İşte bu sıkıntıların aşılabilmesi için mutlaka ve mutlaka spor eğitiminde ‘ihtisaslaşmaya’ dikkat çekiliyor.

  20 BİN METREKARE

  /images/100/0x0/55ea495ef018fbb8f8761632Voleybolda sağlanan başarının hiç de tesadüfi olmadığı anlaşılıyor. TVF’nin büyük emeklerle altyapı alanında attığı adımlar, dünya şampiyonluğunu getiriyor. Spor lisesinin bulunduğu Beşevler’deki 20 bin metrekarelik bu kampüste, 7 bin 600 seyirci kapasiteli uluslar arası standartta bir spor salonu, yatakhane, yemekhane, hotel, sporcu sağlık merkezi, federasyon idari binası, kondisyon salonu, kamp merkezi, performans ölçüm laboratuarı yer alıyor. Ve TVF bu tesisleri yalnızca Ankara’da değil; İstanbul ve İzmir’de de yapıyor.

  Böylece genç sporcular, bir yandan lisede eğitim görürken bir yandan da antrenmanlara federasyonun varlığını her daim hissederek çıkıyor… Lisenin bir de Spor Kulübü bulunuyor. Ancak kulüp sporcuları sadece lisenin öğrencilerinden ibaret değil. Başka okullarda okuduğu halde bu kulübün sporcusu olanlar da var. Yıldız Milli Takımının üç oyuncusu kulübün üyesi olmakla birlikte şimdilik sadece Kübra öğrencisi. Ama hem federasyon hem de lise yönetimi, bu okuldan çıkacak yıldız sayısının hızla katlanacağına inanıyor.

  ÜNİVERSİTEDE EK PUAN İSTİYORLAR

  Spor liselerini bitiren öğrencilerin Spor Meslek Yüksek Okullarını tercih ettiklerini anlatan bir yönetici, “Ne yazık ki bizim liselere ek puan verilmiyor. YÖK resim, müzik lisesi mezunlarının üniversitede kendi bölümlerini tercih etmeleri durumunda ek puan verirken, bizim liselere bu hakkı vermiyor. Oysa üniversiteye girerken yetenek yüzde 40 etkili iken, ÖSS puanı yüzde 60 etkiliyor. Bu çarpıklığın da düzeltilmesi gerekiyor” diyor.

  KULÜPLER DESTEK DEĞİL KÖSTEK OLUYOR

  Spor kulüplerinin işbirliğine yanaşmamasından şikâyet eden yöneticiler, sporcularını bu liseye kaptırmaktan korktuklarını söylüyorlar. Oysa öğrencilerin lise son sınıfa geldiklerinde velilerinin onayıyla istedikleri kulübe girebildiğine dikkat çekiyorlar.

  NASIL BAŞVURULUR?

  Ankara Beşevler’de açılan Voleybol Federasyonu Spor Lisesi’nde öğrenim gören öğrencilerin yüzde 60’ını voleybolcular oluşturmakla birlikte yüzde 40’ı futbol, basketbol ve hentbol öğrencilerinden oluşuyor. Her yıl sadece 60 öğrenci kabul eden okulun öğrenci sayısı bu yılki öğrencilerle birlikte 180’e çıkmış bulunuyor. Bu öğrencilerin 50 tanesi ise başka il ve ilçelerden gelen yatılı öğrencilerden oluşuyor. Okula başvurular Haziran ayının son haftasında başlıyor, Temmuz ayı sonuna kadar devam ediyor. Ağustos ayında ise yetenek sınavı yapılıyor.

  Spor tarihi, spor anatomisi, spor psikolojisi, masaj teknikleri gibi spor ağırlıklı derslerin okutulduğu lisede, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatındaki diğer dersler de veriliyor.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 12 Yorum }
  • REYHAN DALCI 24.8.2011 15:37:50
   kızımın okulu eğitim açısından başarılı bir okul, lakin spora zerre kadar değer verilmiyor öyle güzel bir spor salonumuz varki kiraya verildiği için okulun kendi öğrencilrine vakit kalmıyor meb in bu konuya el atmasını rica ediyorum, kızım yıllarca lisanslı voleybol oynadı ama şımdı köreliyor
  • yavuz kocabalkan 24.8.2011 14:26:07
   yüce Türk milleti halamı uyanamadık!!!zamanında basketbo ldadünya şampiyonu olan çavuşoglu lisesi nasıl şampıyon oldu gectıgımız yılda doga kolejı bastkb.nasıl şampıyon oldu ıyı ve kalıtelı basketbolcuların aynı okulda toplanması sonucunda yapıldı bu gun dunyada boyle ornekler her yerde yapılıyo.
  • Oktay TUNCAY 24.8.2011 14:22:51
   Ülkemizde daha ahlaklı sporcuların yetişmesi adına atılmış çok güzel bir adım. Yıllardır sporcularımızın avrupada potansiyellerinin çok altında kalmalarının sebebinin, profesyonel bakış açısının ve ahlaki değerlerinin noksanlığından kaynaklandığını düşünüyorum.
  • Ahmet Calli 24.8.2011 14:01:58
   Takımın ilk 6'sının 5 tanesi liseli değil. Lise takımının oyuncularının tamamı voleybola başka kulüplerde başlamıştır. Bu nedenle Milli takımın başarısı lisenin değil altyapıya yatırım yapan tüm kulüplerin başarısıdır.
  • Meriç Türkbıkmaz 24.8.2011 13:58:30
   İmam Hatip Liselerinin birçoğu kapatılıp meslek lisesi, sosyal bilimler lisesi, güzel sanatlar lisesi, anadolu lisesi gibi eğitim kurumlarına çevrilmeli.
  • Arda ADRA 24.8.2011 13:51:08
   Hiç bir istikrarlı başarı tesadüfi değildir ve ruhani temele dayanmaz.O yüzden 5milyon nufuslu Hollanda 1milyar nufuslu Hindistanı ve 1.5 milyar nufuslu Çini bütün önemli spor müsakalarında yener.Sadece bilim gerçektir ve bilimsel çalışma ve yaşama kurallarını benimseyenlar başarıyı yakalar.
  Sayfa Başı
  Haberlerilber ortaylıkanat atkayaertuğrul özkökŞanlıurfaOperasyonPKKGökhan Gönül