« Hürriyet.com.tr
MENÜ

O kongrede UEFA da olacak

Normalde ülke federasyonlarının işine karışmayan UEFA, Türkiye hakkındaki tutumunu gözlemcinin vereceği rapora göre belirleyecek.Gözlemci raporunda herhangi bir kulübün kurtarılmaya çalışıldığına dair kanaat oluşursa, UEFA insiyatif kullanarak ceza verebiliyor.

Zafer ATAMER / DHA
SON GÜNCELLEME

TÜRKİYE Futbol Federasyonu’nun (TFF), şike ve teşvik suçları işleyen takımlara verilecek cezalarla ilgili fikir alışverişinde bulunmak amacıyla TFF Genel Kurulu’nu 26 Ocak’ta olağanüstü toplantıya çağırması, Avrupa futbolunun patronu UEFA’yı da harekete geçirdi.

İlk günden itibaren şike soruşturmasında yaşananları titiz biçimde takip eden UEFA, Ankara’da yapılacak kongreye bir gözlemci gönderecek. Gözlemci, kongredeki izlenimlerini bir rapor halinde UEFA’ya sunacak, UEFA da bu doğrultuda ‘eğer gerekiyorsa’ bir karar verecek.

UEFA normalde ülke futbol federasyonlarının alacağı kararlara karışmıyor. Ancak, TFF’nin kongresini izleyecek olan gözlemci olumsuz ifadeler kullanırsa ve herhangi bir kulübün kurtarılma çabasına dair kanaat oluşursa, insiyatifini kullanarak ceza verebiliyor... Bu cezanın içerik ve boyutunu da UEFA Tahkim Kurulu belirliyor. Ama raporda böyle bir şüphe yoksa, UEFA; mahkemenin kararını bekliyor ve mahkeme neticesine göre karar veriyor.

Bu arada konuyla ilgili olarak görüştüğümüz TFF yetkilileri, UEFA’nın 26 Ocak’taki kongreye gözlemci göndereceğine dair kendilerine bilgi vermediğini söyledi.

Kulüpler Birliği: Ortak karar yok

KULÜPLER Birliği Vakfı, bazı kulüp başkanlarının ‘şikeyle suçlanan takımlara verilen küme düşme cezasının bir defaya mahsus kaldırılması’ konusunda verdikleri beyanatların, birliğin kurumsal karar ve görüşlerini yansıtmadığını bildirdi. Vakfın başkan yardımcısı Hasan Akıncıoğlu imzasıyla yayımlanan açıklamada, “Son günlerde spor kamuoyunun gündeminde yer alan ve birliğimizin kurumsal kimliği ile yapısına zarar veren ve zan altında bırakan mahiyetteki beyanat ve kritikleri üzüntü ile karşılıyor ve kınıyoruz” denildi. Kulüpler Birliği Vakfı’nın Türk futbolunun önemli çatılarından bir tanesi olduğu kaydedilen açıklamada, şu  görüşlere yer verildi:

Başkanların görüşü bizi bağlamaz

“YÖNETİMİMİZİ oluşturan Spor Toto Süper Lig’in değerli kulüp başkanlarının verdikleri beyanatlar, sadece kendi kurumsal veya şahsi görüşlerini yansıtmakta olup hiç bir ahvalde Kulüpler Birliği’nin kurumsal karar ve görüşlerini yansıtmamaktadır. Diğer taraftan, TFF Disiplin Talimatı’nın 58. Maddesi ile ilgili Kulüpler Birliği tarafından henüz bir yönetim veya icra kurulu kararı alınmamış ve dolayısıyla hiçbir kişi ve kurumla da paylaşılmamıştır.”


Bunları da Beğenebilirsiniz