Gündem Haberleri

GÜNDEM

  O koltuklar babanızın malı değil

  Mustafa ERCAN - Mehmet OKUR / DHA
  05 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 05 Ağustos 2012 - 00:26

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin Nükleer Karşıtı Platformu’nun Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde kurduğu çadır kampı ziyaretinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını şöyle yanıtladı:

  Cumhurbaşkanlığı Türkiye’nin haline bakın onların derdine bakın. İnsan da biraz utanma olur. Böyle bir tablo olabilir mi? Ülkenin sorunu var. Esnafa, emekliye, işsizlere bakın. Bunları atmışlar bir köşeye ‘Ben cumhurbaşkanı olacağım, yok sen olma ben olacağım’. Bu tablo Türkiye’nin geleceğini düşünmeyenlerin tablosudur. Ülkenin sorunu var sen neyi düşünüyorsun. Birbirlerine koltuklarını ikram ediyorlar sanki babalarının tapulu malıymış gibi. Sen önce o koltuğun hakkını vereceksin, sana oy verenlerin hakkını vereceksin. Emekliler perişan önce onun hakkını vereceksin. Oturmuşsun oraya cumhurbaşkanlığı hayali kuruyorsun. Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan da Başbakanlık hayalleri kuruyor. Oralar sizin babanızın tapulu malı değildir.

  Şemdinli’deki çatışma Şemdinli’de nelerin olup bittiği konusunda bir açıklama yapılmış değil. Gazetelerden öğreniyoruz. Gazetelere ambargo uygulandığı da ifade ediliyor. Milletvekillerimiz gidip olayları yerinde gözlemleyecekler ve halkla konuşacaklar. Böylece Şemdinli’de neler olup bittiğini kamuoyuyla paylaşacağız. Suriye’deki olayları canlı televizyon bağlantılarıyla izlerken ülkemizde nelerin olup bittiğini maalesef öğrenemiyoruz. Bu üzüntü verici.
  Kerkük ziyareti Bir dışişleri bakanı, hangi ülkenin olursa olsun ilerde kendi ülkesine yönelik bir gerekçe oluşturmamasına dikkat etmeli. Eğer bunu yapabilirse başarılı bir dışişleri bakanı olur. Yapamazsa çapsız bir dışişleri bakanı olur. Zaten onu da söyledim. Çapı olmayan, maalesef büyük bir talihsizlik, AKP hükümeti açısından da büyük bir talihsizlik, böyle bir dışişleri bakanının bu kadar sorunlu ortamda Türkiye’de dışişleri bakanlığı koltuğuna oturmuş olmasıdır.                        
  Nükleer santral Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili çok fazla bilinmeyen soru var. Yapılan sözleşme, uluslararası anlaşma, maliyeti, büyüklüğü, çevre kirliliği, atıkların nasıl yok edileceği, bütün bu soruların yanıtı sağlıklı verilmiş değildir. Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin bir potansiyele sahiptir. Geleceğe karşı sorumluluk hissedip çabalarını bu bölgede yoğunlaştıran STK’lara yürekten teşekkür ediyorum.           

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı