« Hürriyet.com.tr
MENÜ

‘O kızı’ oyuncu yaptı

Basketbol dünyasında tam 7 sezondur ayrılmaz bir ikili Fenerbahçe kadın takımı oyuncusu Olcay Çakır (19) ve yardımcı antrenörü Ömer Buharalı. Bu işbirliğinden WNBA’e seçilen ilk Türk kadın basketbolcu çıktı.

Alp Ulagay aulagay@hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Yolları bundan yedi yıl önce ilk kez kesişti. Olcay Çakır henüz 12 yaşında, basketbolda ilk adımlarını atan bir genç kızdı. Ömer Buharalı ise Fenerbahçe küçük kız takımını çalıştıran bir basketbol antrenörü. O gün bugündür antrenör-oyuncu ilişkileri hiç kesilmeden sürüyor. Üstelik Çakır, A Milli Takım kadrosunda kendine yer bulan ve WNBA’e seçilen bir oyuncu, Buharalı da Fenerbahçe ile şampiyonluklar yaşayan bir antrenör oldu.
Buharalı ilk kez 2006’daki Türkiye İlköğretim Şampiyonası’nda karşılaştıklarını hatırlıyor: “Olcay o zaman Turgutlu’dan İstanbul’a geleli bir yıl bile olmamıştı. O yıl eylül ayında Fenerbahçe küçük takımında birlikte çalışmaya başladık. Yaşına göre uzun boylu, çıta gibi bacakları olan zayıf bir kızdı. Kulübün politikasına uygun şekilde onu uzun boylu oyun kurucu olarak yetiştirdik.”

AZİZ YILDIRIM’IN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Bu arada ikilinin küçük takımdaki birlikteliği ilk meyvesini de 2007’de verdi: Türkiye küçükler şampiyonluğu. Ertesi yıl ikisi birden yıldız takıma yükseldiler. Tabii başarılar geldikçe bu zayıf kız kulübün en üst kademesinin bile dikkatini çekti Buharalı’ya göre: “Aziz Yıldırım daha yıldız takımdaki Olcay’ın adını öğrendi. Antrenmana geldiğinde hep yanına çağırırdı onu. Bir keresinde ‘O kızı iyi oyuncu yapacaksın. Olmazsa senden bilirim’ dedi.”
Bu arada sezonlar ilerliyor, ikili her kategoride birlikte çalışıyor, şampiyonlukların ardı arkası kesilmiyordu. İki sezon yıldız takımda, üç sezon genç takımda...
Olcay Çakır basamakları üçer-beşer tırmandı, yıldız, genç derken A takıma çıktı önceki sezon başında. Bu yıl ocak ayında İstanbul’daki bir lig maçında da çok iyi oynadı. Tesadüf ya ABD’deki profesyonel kadınlar ligi WNBA’den New York Liberty’nin koçu Bill Laimbeer de maçı izliyordu. Çakır’ı beğendi, maç sonrası da haber yolladı: “Seni yakında WNBA’e seçebilirim.” Gerçekten de nisandaki WNBA seçmelerinde Liberty onu seçti. Son derece heyecanlıydı Çakır: “Bir önceki gün ABD’den bana haber geldi. ‘Yarın seni seçecekler’ diye. Sabah uyanınca bir sürü mesaj gelmişti telefonuma. Haberin doğru olduğunu anladım.”
Çakır bu yaz sadece ortamı tanımak için gidecek ABD’ye. Muhtemelen 2014 ya da 2015’te takıma katılacak. Ömer Buharalı ise öğrencisinin seçilmesinden son derece mutlu: “Bu yıla kadar birlikte bu kadar şampiyonluk kazandık. En büyük onuru bu seçimle yaşadım. Gerçekten iyi bir oyuncu yetiştirdiğime emin oldum.”

Hocamdan öğrendiğim 3 şey

- Koça ve takıma saygı
- Takım oyunu
- Sorumluluk almak

Olcay’da sevdiğim 3 şey

- Herkese saygısı
- Oyun zekâsı
- Açık sahadaki becerisi


Bunları da Beğenebilirsiniz