Gündem Haberleri

GÜNDEM

  O, kışkırtıyor

  Hürriyet Haber
  10 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 10 Mart 1999 - 00:01

  Küskünler hareketinin içinde seçilememe endişesi taşımayan 35 FP'linin de bulunması, gözleri, kapatılan RP'nin yasaklı lideri Necmettin Erbakan'a çevirdi. FP Başkanlık Divanı'nın bir çok üyesi, imzalar açıklanıncaya kadar haberdar olmadıkları bu sürpriz gelişmeyi, ‘‘Bu, tam bir Hoca operasyonu’’ diye değerlendirdiler.

  Küskün milletvekillerinin, TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağıran başvurularında, 35 FP'linin de imzasının bulunması, ‘‘Seçimler 18 Nisan'da yapılmalı’’ diyerek bu girişime başından beri sıcak bakmadığını açıklayan FP yönetiminde, deprem etkisi yarattı. Küskünlerin başvurusuna imza koyanlar arasında, listelerdeki sıralamaları nedeniyle seçilememe gibi bir endişesi bulunmayan bir çok ismin de yer alması, FP yönetiminde, ‘‘Parti içinde, bizim dışımızda çok organize bir hareket gelişiyor’’ endişesine yol açtı. FP Başkanlık Divanı'nın bir çok üyesi, imzalar açıklanıncaya kadar haberdar olmadıkları bu sürpriz gelişmeyi, ‘‘Bu, tam bir Hoca operasyonu’’ diye değerlendirdiler.

  ŞAŞKINA DÖNDÜ

  Hürriyet'e bilgi veren bir çok FP yöneticisinin, imzalar açıklanıp da 35 FP'linin bu girişime destek verdiğini öğrendiklerinde şaşkına döndüklerini söylemeleri dikkat çekti. FP Başkanlık Divanı, dün akşam saatlerinde konuyu görüşmek üzere olağanüstü toplanırken, küskünlerin başvurusuna imza koymayan, ancak parti içindeki ağırlıklarıyla tanınan Rıza Ulucak ve Mustafa Baş gibi isimlerin, TBMM'nin açılması halinde Erbakan ve Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi yasaklarının kaldırılabileceğini söylemeleri de anlamlı bulundu. Baş ve Ulucak, TBMM Genel Kurulu'nda bekleyen uyum yasaları içinde yer alan Siyasi Partiler Yasası ile TCK'nın 312. maddesiyle ilgili tasarı ile bu yasakların çok kolay bir biçimde ortadan kaldırılabileceğini savundular.

  İLGİNÇ İMZALAR

  Küskün dilekçesine imza koyan, ancak listelerdeki sıralamaları nedeniyle seçilememe gibi bir sıkıntıları bulunmayan FP'liler arasında Bahri Zengin, Fuat Fırat, Abdülhaluk Mutlu, Altan Karapaşaoğlu, Nedim İlci, Kemalettin Göktaş, Abdülilah Fırat gibi isimler dikkat çekti. Mutlu Bitlis'te, Karapaşaoğlu Bursa'da, İlci Muş'ta ve Göktaş Trabzon'da 2'inci sırada, Fırat da Erzurum'da 4'ncü sırada yer alıyor. 1995 seçimlerinde RP İçel'de 2, Trabzon'da 3, Erzurum'da 5, Bursa, Bitlis ve Muş'ta da 2'şer milletvekili çıkarmıştı. İstanbul 2. bölge 6. sırada yer alan Zengin'in seçilmesine de kesin gözüyle bakılıyor. Başvuruya imza koyanlardan Cemalettin Lafçı da, Amasya'da 2'nci sırada yer alıyor. Geçen seçimlerde RP Amasya'dan 1 milletvekili çıkarmıştı. İmzacılar arasında, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kahraman Emmioğlu da yer aldı.

  HOCA OPERASYONU

  FP kulislerinde ise bu durum, ‘‘Hoca, ilk adımı, işin başında kendisini ziyaret ederek, yasağının kaldırılması konusunda kendisine söz veren küskünlere, Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırmak için yeterli imzanın bulunması konusunda yardımcı olarak attı’’ diye yorumlandı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı