Gündem Haberleri

GÜNDEM

  O kırmızı çizgiyi bütün dünya çizdi

  Hürriyet Haber
  05 Eylül 2013 - 01:02Son Güncelleme : 04 Eylül 2013 - 23:17

  Suriye harekâtı için Kongre’den büyük ölçüde destek alan ABD Başkanı Obama, G20 zirvesi öncesi İsveç’te konuştu: “O kırmızı çizgiyi ben çizmedim, dünya çizdi.”

  Obama yönetiminin üç ağır topunun Kongre’de verdiği ifadelerin ardından Suriye’ye müdahale taslağı yeniden şekillendi. İran’a saldırıyı dahi mümkün kılan taslak, sadece Suriye’yi kapsayacak, kara birliklerinin gönderilmeyeceği garantisi verecek ve azami 90 gün operasyon öngörecek şekilde kısıtlandı. Her iki partinin Kongre liderleri de yeni taslağa destek verdi.
  Bugün Rusya’nın St. Petersburg’da başlayacak G20 zirvesi öncesinde dün İsveç’in başkenti Stockholm’de temaslarda bulunan Obama sık sık gülümsedi. İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile basın toplantısında ise durgun görünen Obama, özetle şunları söyledi:

  KONGRE’YE İNANIYORUM

  Suriye’de tehlikede olan benim itibarım değil. Uluslararası toplumun, ABD’nin ve Kongre’nin itibarı. (Kimyasal silah konusunda) Kırmızı çizgiyi ben çizmedim, dünya çizdi. Harekete geçmemiz gerektiğini düşünüyorum. Yoksa alınan kararlardan hiç utanmayan biri (Beşar Esad), hesap sorulmadan eylemlerini sürdürecek.
  Kongre’den onay almam şart değildi, fakat bunu iş olsun diye de yapmadım. Kongre’nin askeri eylemi onaylayacağına inanıyorum. Ama onaylamazsa, başkomutan olarak ulusal güvenlik çıkarlarına göre davranma hakkımı saklı tutuyorum. * (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in tutumunu değiştireceğini ummayı da sürdürüyorum.

  Etiketler: Obama , g20 zirvesi
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı