Dünya Haberleri

  O karikatürlere Yale ‘sansürü’

  Hürriyet Haber
  19.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin ve dünyanın en prestijli üniversitelerinden Yale, 2005 yılında bir Danimarka gazetesi tarafından yayınlanan ve Hz. Muhammed’i “terörist” gibi gösteren karikatürler nedeniyle İslam Dünyası ile Batı dünyası arasında patlak veren krizin anlatıldığı ‘The Cartoons that Shook the World (Dünyayı sarsan karikatürler)’ isimli akademik bir kitap yayınladı.

  Ancak ‘sağduyulu’ davranan Yale Üniversitesi yayın kurulu, kitapta, kan da dökülen krize yolaçan ve kitabın ana konusu olan Hz. Muhammed katikatürlerine yer vermedi.
  Üniversitenin bu sağduyusu ise, başka bir krize yol açtı. Yale Üniversitesi, olaylı karikatürlere kitapta yer vermediğin için ağır şekilde eleştirildi ve ‘korkak davranmak ve sansür uygulamakla’ suçlandı.
  Yazarı bile eleştirdi
  Kitabın yazarı Danimarka kökenli Prof. Jytte Klausen de, üniversitenin kararını eleştirerek, “Karikatürler yayınlanmalı ve böylece akademik bir tartışmanın başlamasına olanak verilmeliydi” diye konuştu.
  Yale Üniversitesi ise, uzmanlara ve BM’deki üst düzey Müslüman yetkililerden İbrahim Gambari’ye danışıldıktan sonra, karikatürlerin yayınlanmamasına karar verildiğini açıkladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı