Gündem Haberleri

  O karar mezhep savaşı çıkarır

  Hürriyet Haber
  12.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi hakkında verilen idam kararına Kuzey Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi, “Mezhep çatışmalarına yol açar” tepkisini gösterdi.

  BAŞKANLIĞINI Mesut Barzani’nin yaptığı Irak’ın kuzeyindeki Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi hakkında verilen idam kararının ülkede “acı mezhep çatışmalarına” yol açabileceği uyarısında bulundu. IKYB’den yapılan açıklamada, Haşimi’nin, gıyabında idam cezasına çarptırılmasıyla ilgili olarak, “Yargı bağımsızlığı ve yargı kararlarına saygılı olmak herkesin görevidir, ancak yargı da bağımsız ve tarafsız olmalıdır” denildi. “Esef verici” olarak nitelendirilen idam kararının, zaten kritik bir dönemden geçen Irak’ı yeni krizlere sürükleyebileceği uyarısının yer aldığı açıklamada, bütün tarafların, sorunun çözümü için, tepki ve hesaplaşma tavrından uzak olunması çağrısı yapıldı.

  Talabani: Yardımcım

  Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ise Haşimi’nin resmi olarak hâlâ yardımcısı olduğunu vurgulayarak kararı “üzücü” diye niteledi. Açıklamada, “Bu karar kapsamlı bir ulusal uzlaşmaya ulaşılması yolundaki çabaları karmaşıklaştırabilir” denildi. Talabani, yargı kararına müdahale etmesinin veya bunu eleştirmesinin söz konusu olmadığını, ancak “Iraklıların beraber yaşaması için umudunu ifade etmek istediğini” belirtti.

  ABD: Kaygı verici

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland da kararla ilgili, “Tüm taraflar üzerindeki gerilimin artırma olasılığı kaygı verici” dedi. Nuland, son birkaç ay süresince Haşimi davasını bazı Iraklı liderlerle görüştüklerini belirterek, “ABD, adil ve şeffaf bir yargı sürecini desteklemektedir. Elbette davayı izleyeceğiz”diye konuştu. New York Times gazetesinde yayınlanan baş yazıda ise Suriye Lideri Beşar Esad’tan sonra sıranın kendisine geleceğinden korkan Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin iktidar tekeli yaratmaya çalıştığı belirtildi.

  Haşimi’yi teslim etmeyiz

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, dün Azerbaycan’a hareketinden önce Tarık Haşimi hakkındaki karar ile ilgili şöyle konuştu: “Hakkında ileri sürülen böyle bir idama neden olabilecek bir şey asla söz konusu değildir. Kaldı ki Tarık Haşimi ailesinin birçok ferdini maalesef Irak’ta kaybetmiş bir insandır. Kendisinin bu tür eylemler içerisinde yer alması gibi bir şey de kesinlikle söz konusu değildir. Bizden talep, böyle bir şey söz konusu olduğunda da biz Sayın Haşimi’yi burada kalmayı arzu ettiği sürece ülkemizde tutarız ve teslim de etmeyiz. Bunu da bu kadar açık söylüyorum.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı