"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

O hayvanların hiç suçu yok

SOKAK hayvanları ile gelen şikayetleri sütununuzda tekrar okuduk.

Ancak bunun çözümü hayvanları itlaf etmek, zehirlermek ya da ölüm kampını andıran barınaklara tıkmak olmadığı gibi, üremeleri ya da kısırlaştırılmamaları hayvanların suçu olmadığınızı bilmenizi isteriz.

Sorunun kökeninde heryere bakkal açılır gibi petshopların açılması, insanların hayvanları terk etmesi, kısırlaştırmalarının ve aşılarının belediyeler tarafından yapılmaması, hatta belediyelerin bütçelerinde olmasına rağmen bu konuya yatırım yapmamalarıdır.

Popülasyon kontrol altına alınmadığı sürece de bu şikayetler devam edecektir.

Bizim federasyon olarak yurt çapında kampanyalarımız vardır. Bunlarla halkı eğitmek, bilinçsiz ’hayvanseçeri’ barınaklardan sahiplenmeye teşvik etmek ve belediyelerle, valiliklerle işbirliği içinde çalışmaktır. Eğer bu çalışmalar beraberce olursa uzun vadede bu popülasyon kontrol altına alınır ve bu dünyada hep beraber yaşarız.

Eğer bir bölgede kuduz varsa, suçlu hayvan değil görevini yerine getirmeyen İl Tarım Müdürlüğü’dür.

Hayvan popülasyonu fazlaysa suç yine hayvanın değil kısırlaştırma yapmayan belediyelerindir.

Hayvanlar apartmandan mahkeme kararları ile terke zorlanıyorsa, Yargıtay’ın bu konuda artık görüş değiştirmemesi de o eve misafir olarak gelmiş hayvanların değildir.

Her defasında hayvanları suçlamak yerine asıl görevini yapmayan memurların bilgisayar başında chat yapmaları, internet başında zaman geçirmeleri ya da onlara destek çıkmayan devletin görevlilerindir.

Konunun bu şekilde ele alınmasını ve bu dünyada insanın avantajlı ırk olarak hayvanları itlafa ve toplu ölümlere götüren barınak ortamlarına göndermeye teşvik edilmemesi yönünde haberler vermenizi rica ederiz.

Konuya sizin de duyarlı olduğunuzu bildiğimizden bu kısa yanıtı ve kampanyalarımızla ilgili çalışmları da yollamak istedik.

http://www.haytap.org/index.php?option=com_content&view=article&id=2082

Av. Ahmet Kemal ŞENPOLAT- HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı

Gökçek köşesi

Başbakan, kulağını çeker mi

BAŞBAKAN Erdoğan "DTP ile görüşürüm ama MHP ile asla" dedi ve Kürt açılımına son noktayı koyuverdi!

Peki yerel seçimlerde Ankara’yı ülkücü söylemler ve rakibi Karayalçın’ı DTP anlayış ile bir dönem ittifak yaptı diye bölücü ilan ederek kazanan Gökçek, AKP’nin açılımı ve söylemleri hakkında acaba ne düşünüyor?

Ankaralı genç bir hemşehrisi olarak Gökçek’in AKP Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan’ın "Ne mutlu Türküm diyene gibi sözler rencide edici. Bunlar dağlardan kaldırılmalı" açıklamasını görmezden gelmesini, ona son seçimde oy veren ve şimdi pişman olan ülkücü vatandaşların unutmuyacaklarını sanıyorum.

Engin BALIM

Şaka mı yapıyor

İŞLERİM nedeni sık sık Ankara’ya giderim. Son haftada billbordlarda afişler gördüm:

Akay tünelleri Çankaya Belediyesinin açtığı dava yüzünden mahkeme kararı ile 31 temmuzdan itibaren trafiğe kapatılacaktır. Halkımızın kendilerine yeni güzergah belirlemerini önemle duyururuz.’

Sanırım biz İstanbulluların köprü bakımı gibi Ankaralılar da büyük sorun yaşayacak dedim ve benim de o yöndeki işlerim münasebeti ile hayli kaygılandım. Taksicilerden alternatif yollar öğrenmeye çalışıtım. Ama sanki kimsenin umrunda değildi bu yazılar.

31 Temmuz geldiğinde yine bindiğim bir taksi Akay tünellerinden sorunsuz geçti ve gitti.

Aynı yazılar hala Ankara’nın heryerindeydi. Şaşırdım! Sanırım Ankaralılar bu duruma alışık.

Ama ben anlam veremedim. Şimdi çok merak ediorum Ey! Ankara Büyükşehir Belediyesi; beni neden kandırdı? Ayıp değil mi?

Serkan KAZEL-İSTANBUL

Halil Amca’mız yok artık

DİKMEN Vadisi halkının barınma hakkı ve insanca bir yaşam mücadelesinde en başından beri yer alan, sakin ve kararlı duruşu ile örnek Halil Şenol’u yitirdik. Kararlı ve sakin duruşu ile mücadelemizde hepimizin yaslandığı bir çınardı. Barınma Hakkı Bürosu’nun kuruluşunda emeği büyüktür. Seni unutmayacağız, Dikmen Vadisi’nde bizimle yaşayacaksın sonsuza dek. Dikmen Vadisi

4. ve 5. Etap Halkı


GÜNÜN SÖZÜ

"Yaşamı kaybetmenin kıyısına yaklaşanlar, onu daha iyi tanırlar."

(Nietzsche)
X