Gündem Haberleri

GÜNDEM

  O hasta öldü

  Arda AKIN/İSTANBUL
  11 Şubat 2011 - 10:06Son Güncelleme : 11 Şubat 2011 - 10:06

  GAZİ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Özdoğan’ın ameliyatı için 5 bin Euro bıçak parası istediği kalp hastası İzzettin Ün’ün, Özdoğan gözaltına alındıktan bir gün sonra hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

  Ün’ün eşi Sevgi Ün, “Odasında iki defter vardı ve hastaların ameliyatından aldığı paraları yazmıştı. Size üç sene önceki fiyatı verdim” dedi.

  Prof. Özdoğan’ın 25 bin Euro bıçak parası aldığı iddiasıyla savcılığa şikayette bulunulması üzerine başlayan soruşturma adeta skandala dönüştü. Kalbe giden 7 damarı tıkalı olduğu için acil ameliyat edilmesi gereken İzzettin Ün (58), para bulunamayınca alisi tarafından Yüksek İhtisas Hastanesi’ne getirildi. 14 saat süren ameliyat sonrası Ün 3 Şubat’ta hayatını kaybetti.
  Sevgi Ün, başından geçen olayları şöyle anlattı:

  25 bin Euro istedi

  “İzzettin’in durumu çok ağırdı. Gazi Hastanesi’nde Prof. Dr. Mehmet Emin Özdoğan’ın servisine yatırdık. Ertesi gün yanına gittim bana muayenehanesine gelmemi söyledi. Eşimi de götürdüm. Muayene etti ve hemen ameliyat edilmesi gerektiğini söyledi. Bin TL muayene parası aldı. Başka bir doktora anjio yaptırdıktan sonra yeniden yanına gittik. Ameliyat için 25 bin Euro istedi. Parayı ödeyemeyeceğimizi söyledim. Sürekli hastanın öleceğini söyleyerek bizi korkuttu. Emekli olduğumuz için parayı bulamadık. Babamın sattığı evden hakkıma düşen 5 bin Euro yetmiyordu. Hastanede 5 gün yattıktan sonra eşimin her geçen gün kötüye gittiğini görüyordum. Hastane yetkililerine eşimin psikolojisinin bozulduğunu ve eve götürüp dinlendirdikten sonra yeniden getireceğimi anlattım. Bir anlamda eşimi kaçırdım.

  Bakan şikayetçi olun demiş

  Yüksek İhtisas Hastanesi’nden yetkililerle görüştüğüm sırada Sağlık Bakanı Recep Akdağ tesadüfen denetimdeymiş. Biz arayınca hemen müdahale edip, ‘Kim bıçak parası istediyse hemen şikayetçi olsunlar. Hastalarını da hemen buraya getirsinler’ dedi. Bende şikayetçi oldum. Ameliyattan bir gün önce polis doktordan randevu almamı istedi. Ben muayenehaneye gittiğimde, polisler de oradaydı. İçeride pazarlık yaptık. Bana masa üzerindeki iki defteri açarak bıçak parası aldığı kişilerin listesini tek tek okudu. 15-20 bin Euro yazıyordu karşılarında. Bize üç sene önceki fiyatı verdiğini söyledi. Ben seri numaraları alınmış 5 bin Euro’yu kendisine uzattım. Sekretere vermemizi söyledi. Sekreter parayı aldıktan sonra hocanın kasasına koydu. Bu sırada polisler kendilerini tanıtıp gözaltına aldı.

  Eşimle helalleşemedim

  O gün polislerle birlikte olduğum için eşimi ziyaret edemedim. Sabaha karşı ameliyata aldılar. 14 saat süren ameliyat sırasında kalbe kan pompalayan kasların işlevini yitirmesi sonucu eşim hayatımı kaybetti. Eşimi son kez görüp helalleşemedim. Kendimi hiç affetmeyeceğim."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı