Gündem Haberleri

GÜNDEM

  O hakimden Arınç'a yanıt

  Hürriyet Haber
  19 Ocak 2012 - 14:58Son Güncelleme : 19 Ocak 2012 - 15:49

  Hrant Dink Davasına bakan 14. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Rüstem Eryılmaz, Vatan Gazetesi'ne 'Verilen karar beni de tatmin etmedi. Örgüt yok diyemem ama delil durumuna göre karar verdik'' demişti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise hakimin sözlerini "Vicdanen ben de tatmin olmadım sözü bir hakime yakışmaz" diyerek eleştirmişti. Arınç'ın sözlerine yanıt veren hakim Eryılmaz ise ''Sayın Arınç'ın kendi görüşleri o'' dedi.

  Dink Davası'nın hakimi Rüstem Eryılmaz, Habertürk'ten Yasemin Güneri'nin sorularını yanıtladı

   

  Davanın sonucunun kendisini de vicdanen tatmin etmediğini söyleyen ve sanıkların örgüt suçlamasından ceza almamasının örgüt olmadığı anlamına gelmeyeceğini belirten Eryılmaz'a en sert tepki Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan geldi. Arınç, hakim Eryılmaz'a açıklamalarından dolayı tepki göstererek "Bir hakime yakışmadı" demişti.

   

  Hakim Eryılmaz, hem kendi açıklamalarına açıklık getirirken hem de Bülent Arınç'ın açıklamalarına yanıt verdi. Eryılmaz, Dink cinayetinin arkasının yeterince aydınlatılamadığını söyledi.

   

  "Vicdanen tatmin olmadım" açıklamasını gazetecinin sorusu üzerine verilmiş bir cevap olarak nitelendiren Eryılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tabii bu biraz da gazetecinin sorusu üzerine verilmiş bir cevap. Yeterli delil bulunamaması sebebiyle bu tip bir cevapta bulundum. Tatmin etmedi derken, arkası yeterince aydınlatılamadı demek istedim."

   

  Dink cinayetinin, kamuoyunda da dile getirildiği gibi birkaç gencin işleyebileceği bir cinayet olmadığını söyleyen Rüstem Eryılmaz, "Kamuoyununda da dediği gibi birkaç gencin işleyebileceği cinayet değil. Örgütün varlığına dair de delil yok" dedi.

   

  Eryılmaz, Bülent Arınç'ın kendisine yönelik sözleri için, "Yargılama süreci henüz bitmedi, Sayın Arınç'ın kendi görüşleri o. Biz dosyadaki delil durumuna göre kararımızı verdik. Bizim verdiğimi karar delil durumuna göre" dedi.

   

  Hakim Eryılmaz, Dink ailesiyle ilgili olarak da "Aile tabii üzüntülü, en önemli yakınları cinayete kurban gitti. Onların üzüntülerini paylaşmaktan başka yapabileceğimiz yok" dedi.

   

  "CİNAYETİN ARKA PLANI OLMASI MUHTEMEL"

   

  Hakim Rüstem Eryılmaz NTV yayınına da katılarak dava kararı ile ilgili konuştu.

  Olayın arka planı aydınlatılamadığı için kararın tatmin edici olmadığını söyleyen ve “cinayetin arka planı olması muhtemel” diyen Eryılmaz, hakkında karar verilmesi unutulan sanık Coşkun İğci ile ilgili olarak ise, “Coşkun İğci konusu gözden kaçmış” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı